Čak ni kada je Vlada povisila PDV sa 23 na 25 posto nije se podigla takva buka, nije se toliko galamilo, niti je bilo takve gorčine i nezadovoljstva kao sada kada se predlaže model po kojem bi mladi ljudi stekli prvo radno iskustvo i postali konkurentniji na tržištu rada. Odjednom se pojavilo nebrojeno kritičara koji nisu ni razmislili o mjerama što ih predlaže ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, nego su ga odmah optužili da uvodi robovlasništvo i nemilosrdno iskorištavanje naše mladeži. Ispada da im je toliko mrsko to što Mrsić predlaže da bi radije da njihova djeca kradu Bogu dane i žicaju ih za kavu nego da godinu dana rade za 1600 kuna mjesečno. Nevjerojatno je da takav stav prevladava u zemlji u kojoj je od 300.000 prijavljenih na burzi 50.000 onih koji traže posao, a nemaju ni dana radnog staža!
U situaciji kada posla naprosto nema (a još ga jedno vrijeme neće ni biti jer nitko ne može radna mjesta stvoriti preko noći) najnormalnija je stvar da će si poslodavac uzeti nekog tko već zna raditi. Za ostale vrijedi to da si fakultetske diplome mogu okačiti na zid kao podsjetnik roditeljima kako su ih četiri, pet ili šest godina financirali, i to da bi danas gledali kako njihove kćeri i sinovi od 25, 26 ili 29 godina i dalje žive s njima, i to na isti način kao u pubertetu. Spavaju do podne, ručaju u pidžami, poslijepodne ubijaju na kompjuteru, a večer na Facebooku jer za izlazak nemaju. I tako iz dana u dan.
Ministar rada Mrsić predložio je da se mladima bez dana radnog iskustva otvori mogućnost zapošljavanja na godinu dana bez zasnivanja radnog odnosa. Umjesto plaće, od države bi dobili naknadu od 1600 kuna mjesečno (s tim da im poslodavac uplaćuje mirovinsko i da im se ta godina upisuje u radnu knjižicu kao staž). Mrsić time neće stvoriti nova radna mjesta, ali će barem mladim ljudima dati šansu da od nečega krenu, da steknu prvo radno iskustvo i sutradan ravnopravnije konkuriraju za posao. Nije to ništa spektakularno ni nepoznato. Mjera zapošljavanja bez zasnivanja radnog odnosa postoji u nizu europskih zemalja. Cilj joj je isti kao i u Hrvatskoj. Vlade, u namjeri da mladu radnu snagu koja još nema nikakvo iskustvo osposobe i učine konkurentnom, stimuliraju poslodavce da im otvore vrata za prvo zaposlenje i da ih nauče praktičnim znanjima i vještinama. Od zemlje do zemlje variraju pogodnosti koje poslodavac dobiva za angažiranje neiskusnih radnika, visine naknade koje država osigurava kao i maksimalno vrijeme koliko može trajati zaposlenje bez zasnivanja radnog odnosa.
Pokušaji zloporabe, na što su upozorili Mrsićevi kritičari, nešto su s čime se suočavaju i druge zemlje koje na ovaj način mlade ljude uvode u svijet rada. U nekim državama, poput Francuske, zloporabe su ozbiljan problem, dok se u drugima efikasnije otkrivaju i eliminiraju poslodavci koji ovu mjeru koriste kao način za korištenje jeftine radne snage. Kako će to izgledati i što će se događati u Hrvatskoj, tek je vidjeti.
U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava kažu da će isključiti poslodavce koji ne isplaćuju plaće i doprinose i one koji otpuštaju radnike te angažirati niz državnih inspekcija za kontrolu provođenja ove mjere.
Dobro zvuči, ali iskustvo nam daje pravo na sumnju. No, bez obzira na sva loša iskustva koja imamo, ona ne bi smjela biti razlog da se zalažemo za to da se ništa ne poduzima te da se sotonizira i unaprijed odbacuje stažiranja koja predlaže Mrsić.
Uostalom, tko misli da mu je ispod časti da za prvi posao u životu godinu dana prima 1600 kuna, ne mora ga prihvatiti. Može ga odbiti i nikom ništa.
Možda je dobro, onako usput, znati da se, za razliku od Hrvatske, u Velikoj Britaniji mladi bez radnog iskustva koji su odbili ovu vrstu prvog zaposlenja brišu s burze rada i ukidaju im se sve naknade koje su do tada dobivali.
Zar nam je trebalo 20 godina da se pojavi ovakav članak u novinama..... Pogodili ste jedan od problema a to je da bezkičmenjaci žive na grbači od jadnih roditelja uz parolu \" Sine da si nam samo živ i zdrav\" U situaciji kad svjetske ekonomije muku muče naši se misle da se uzmu bilo kakvog posla.... Sineee ajde probudi se... Kavica je na stolu