Nije prvi, a nažalost, ni posljednji put da se Bosna i Hercegovina suočila s terorističkim napadom. Ono što eksploziju u Bugojnu razlikuje od svih dosadašnjih (nekažnjenih) napada na policajce, političke dužnosnike, vjerske objekte, trgovačke centre i stambena naselja, jest činjenica da je ovaj put napadnuta izravno država!
Planski teroristički napad na zgradu policije usmjeren je izravno protiv države, njezinog ustavnog poretka i institucija.
To je snažan udar i na europsku budućnost Bosne i Hercegovine, jer će slike iz Bugojna sigurno u svijetu vratiti sjećanja na devedesete godine prošlog stoljeća.
U trenutku kada Europska unija treba donijeti konačnu odluku o potpunom ukidanju viza za građane Bosne i Hercegovine dogodio se teroristički napad koji ozbiljno kompromitira sigurnosni sustav ove zemlje i šalje loš signal u Bruxelles. Je li Bosna i Hercegovina s ovakvim problemima spremna za NATO i Europsku uniju, pitanja su koja će brojni protivnici proširenja ovih organizacija u Europi postavljati narednih dana. O konkretnim motivima će se sigurno znati više nakon obavljene istrage, ali nema dvojbe da je glavni osumnjičenik poznat po radikalnim vjerskim stajalištima i pripadnosti ekstremnim vahabitima, koji ne priznaju sekularnu državu. Iako to danas neće priznati, sigurnosne vlasti u Bosni i Hercegovini godinama su podcjenjivale ovaj problem, prihvaćajući stav kako je problem radikalnih vahabita “prenapuhan”. Na žalost, eksplozija u Bugojnu ih je demantirala.
Iako ne treba generalizirati i sve pripadnike vahabitskog, odnosno selefijskog pokreta u Bosni i Hercegovini, svrstati među teroriste, činjenica je da su njihove skupine na području Bugojna i cijele središnje Bosne vrlo opasne. Haris Čaušević, koji je osumnjičen za postavljanje eksploziva, od ranije je poznat policiji.
Verbalno je napao lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejmana Tihića u jednoj bugojanskoj džamiji, prijetio neistomišljenicima, hodao naoružan gradom i godinama se nasilno ponašao, baš kao i nekolicina drugih sljedbenika selefijskog islamskog pokreta.
Da je problem radikalnih vjerskih skupina u Bugojnu i središnjoj Bosni “zapušten” svjedoči podatak da Rijad Rustempašić i njegovi pajdaši još nisu osuđeni za pripremu terorističkog napada i rušenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Treba znati da radikalnim vjerskim skupinama ne smetaju samo pripadnici drugih naroda i vjera, već i muslimani koji su “skrenuli s pravog puta”. Čaušević i drugi godinama su javno poručivali kako su se Bošnjaci udaljili od “pravog islama”, pa se bomba ispred policijske postaje u Bugojnu može se shvatiti i kao poruka ovdašnjim muslimanima.
Crni dan u Bugojnu tužna je prilika da se progovori o još nečemu. Već godinama se prešućuje da je upravo ovaj grad “crna točka” povratka Hrvata u svoje prijeratne domove. To što ostrašćeni vjerski radikali nesmetano provode silu po gradu, samo je jedan od razloga nepovratka Hrvata u Bugojno. Ne treba zaboraviti da još nisu kažnjeni odgovorni za ratne zločine nad bugojanskim Hrvatima te da se ovim gradom i danas mirno šeću osobe koje su odgovorne za ubojstva, nestanak i protjerivanje većine hrvatskog stanovništva.
Možda je ovaj žalosni događaj prekretnica, prilika za potpuni zaokret u odnosima unutar Bosne i Hercegovine. Prilika da se stane na kraj svim ekstremizmima, šovinizmima i isključivostima, koji sprječavaju put ove zemlje i njezinih građana i naroda u bolju budućnost. Za
Bomba pod EU budućnost BiH
'Čula sam kako me doziva i to je bilo zadnje': Slavna voditeljica prisjetila se užasa koji joj je promijenio život
Nakon potresa jačine 9,1 koji je epicentar imao kraj Indonezije, stvorio se veliki tsunami koji je pogodio 12 država i donio oko 230.000 života. Na Tajlandu je tada bila Petra Němcová koja je jedva preživjela...
Toni Kroos žestoko ponizio Luku Modrića. Hrvat ovo nikako nije očekivao
U neočekivanom sastavu nema mjesta za Lionela Messija, pa čak ni Luku Modrića, njegovog dugogodišnjeg suigrača s kojim je dijelio brojne uspjehe.
Ne kaže se bez veze 'odan kao pas' – a ovo je 15 najodanijih pasmina na svijetu
Svatko želi da ga njegov pas voli više od bilo koga drugog, no kako znati hoće li vas pas kojeg odaberete voljeti 'do mjeseca i natrag'
Jednostavno je i sigurno za korištenje, no većina Hrvata je još uvijek skeptična: 'Više ne nosim klasičan novčanik'
Čak i oni koji nisu na “ti” s tehnologijom s njima nemaju što zabrljati jer je sve toliko jednostavno i intuitivno.
Kako se influencerica snalazi u svijetu financija? Matea Frajsberger otkrila svoje trikove za štednju
Ove vehabije su \'\'zaštitni znak\'\' muslimanske politike u BiH. Tko sa vragom tikve sadi-od glavu mu pucaju! Hrvati srećom, imaju Hr. putovnice, a i Srbi mogu bez viza u sve zemlje EU-a, jer mogu imati Srpske putovnice, tako da na ledu ostaju oni koji su uvezli ove zadivljale bradate spodobe, pa nek čekaju u redovima za svaki izlazak iz zemlje. Sreća im je samo to što se u Hrvatskoj našao onaj dlakavi prdavac, zvani Mesić, pa im je otvarao vrata po Hrvatskoj, Eu i Haagu..Inače bi im bilo veselo.....!?