Sjevernom Irskom, koju su engleski i škotski doseljenici još u davnom 17. stoljeću zaposjeli istjeravši Irce, prodefilirali su posljednji britanski vojnici na putu kući. Time je nakon 38 godina završena Operacija Banner, najdulji vojni angažman u povijesti kraljevske vojske.
Na ulicama Belfasta već su se pojavili grafiti: “IRA - nepobijeđena vojska”. Možda je stvarno tako. Osobito ako se uzme u obzir da će novi ministar ulsterske policije odsada biti Martin McGuiness, dugogodišnji načelnik glavnog stožera “IRA-e”. Hoće li nakon povijesnog sporazuma između katolika i protestanata, te odlaska britanskih postrojbi, u Ujedinjenom Kaljevstvu sve ostati kao što je bilo prije? Ili je možda novi premijer Gordon Brown tek novo lice za staru politiku?
Suradnici Chatham Housea, Kraljevskog društva za vanjsku politiku, te malobrojni poklonici proeuropske Britanije, ponadali su se da Brown neće postati “Bushova pudlica”, te da će voditi samostalnu politiku u odnosu na Washington. Bile su to očito želje bez pokrića. Na sastanku s Bushom novi je britanski premijer potvrdio “specijalni odnos” sa Sjedinjenim Državama, koji tvori dugogodišnju osnovicu britanske vanjske politike.
Brown, doduše, nije kao nekada Blair, pred novinarma izjavio da upotrebljava čak istu pastu za zube kao Bush, ali je nedvojbeno istaknuo da će Britanija i dalje, rame uz rame s Amerikom, voditi borbu protiv “neprijatelja Zapada”. Novi je premijer nakon susreta s Bushom u Camp Davidu odmah dao zeleno svjetlo za gradnju dva nova nosača zrakoplova.
Dakle, vojni angažman u svijetu ostaje. Brownov novi ministar vanjskih poslova, David Miliband, inače Blairov čovjek, bio je jedan od onih savjetnika koji su uvjerili Amerikance da treba bomardirati Miloševićevu Srbiju. Brown, dugogodisnji ministar financija, kojemu je uspjelo zadrzati funtu na Otoku, istovremeno je i dugogodišnji euroskeptik. Nedavno je, uostalom kao i francuski predsjednik Sarkozy, učinio odlučan korak nauštrb EU: dekretom je osnažio kompetencije nacionalnog parlamenta u odnosu prema zakonima koji će dolaziti iz Bruxellesa.
S druge strane, najnovije vijesti o prijevremenim izborima, koji bi se trebali održati već ove jeseni, pravo su iznenađenje. Nakon Blairovog poraza na prošlim parlamentarnim izborima, laburisti su bilježili uglavnom skromne brojke pri istraživanjima javnog mnijenja. Međutim, najnovija ispitivanja pokazuju da laburisti danas dobivaju čak 40 posto a konzervativci tek 36 posto. Brown to želi iskoristiti da bi učvrstio svoj položaj. Sve su izgledniji prijevremeni izbori. Već ove jeseni.