Kolumna

Čačića bi mogao pomilovati i Josipović, ali očito neće

Foto: ''
Čačića bi mogao pomilovati i Josipović, ali očito neće
16.11.2012.
u 12:00
Predsjednik Josipović rijetko se koristi ovlašću pomilovanja
Pogledaj originalni članak

Može li Radimir Čačić kao osuđenik profitirati ovisno o razvoju njegove trenutačne pravne pozicije s obzirom na pravomoćnu presudu mađarskog suda na 22 mjeseca zatvora.

Ako Mađari pristanu

Očekivati je da će se pravosuđa dviju zemalja, Mađarske i Hrvatske, dogovoriti o tomu da Čačić kaznu izdržava u Hrvatskoj. U svakom slučaju, dok je Čačić u Hrvatskoj, ne može biti izručen Mađarskoj, a s takvim mogućim razvojem događaja ne treba niti kalkulirati jer prije svega čast ne bi dopustila Radimiru Čačiću takve zaplete i kalkulacije. Osim toga, Čačićevi odvjetnici već su najavili da će inicirati zahtjev za služenjem zatvorske kazne u Hrvatskoj. I države, kako Mađarska tako i Hrvatska, mogu inicirati takav postupak prema Konvenciji o transferu osuđenih osoba Vijeća Europe iz 1983. godine. Nakon što se države usuglase i transfer odobri, a očekivati je da bi to trebalo biti omogućeno jer je to i u skladu s Konvencijom, izvršenje zatvorske kazne provodit će se po hrvatskim propisima.

U svom stručnom radu pod naslovom “Izvršenje strane kaznene presude” sudac Vrhovnog suda Damir Kos piše kako Konvencija predviđa dva modaliteta za preuzimanje izvršavanja kazne zatvora. Jedan je automatsko izvršenje kazne u slučaju da država koja je donijela osudu ne pristaje na drugi modalitet, prema kojem se u propisanom postupku egzekvature u Hrvatskoj promijeni kazna tako da se prilagodi hrvatskom kaznenom zakonodavstvu. U Čačićevu slučaju predviđene kazne za prometne delikte u istom su rasponu pa s te strane bitne promjene ne bi trebalo biti, ali su moguće. U svakom slučaju, hrvatski sud ne bi Čačiću mogao izreći težu, ali može blažu kaznu. No izričito je zabranjeno zatvorsku kaznu zamijeniti novčanom. Naš sud, a prema Čačićevu boravištu, bio bi nadležan Županijski sud u Zagrebu, pri ocjenjivanju kažnjivosti bio bi vezan utvrđenjima mađarskog suda. Moguće je da i Mađarska postavi neke svoje uvjete u postupku prepuštanja izvršenja kaznene presude, a pristanak na te uvjete morao bi u tom slučaju dati ministar pravosuđa Orsat Miljenić. No, pristane li mađarsko pravosuđe na transfer izvršenja presude, Čačić bi mogao dobiti istu ili blažu zatvorsku kaznu. Što se tiče eventualne revizije postupka, ona je moguća isključivo po mađarskim propisima.

Jedno od pitanja jest i može li Radimir Čačić biti pomilovan. Može, i to odlukom obaju predsjednika, mađarskog i hrvatskog. Konvencija, naime, predviđa da se instituti oprosta, amnestije i smanjenja kazne dopušteni prema propisima obiju država.

Naš Zakon o pomilovanjima, na koji nas je uputila prof. dr. Anita Kurtović, predviđa da predsjednik dr. Ivo Josipović daje pomilovanja za kaznenopravne sankcije koje su izrekli sudovi u Hrvatskoj “ili koje se izvršavaju u Republici Hrvatskoj”.

Čačićeva molba

Dakle, nema nikakve dvojbe da Radimira Čačića može u tom slučaju pomilovati i Josipović. Molbu bi morao podnijeti Čačić, i to može već u trenutku kad Mađarska pristane da kod nas izdržava kaznu. Čačićeva molba ne bi odgodila izvršenje zatvorske kazne.

Inače, Ivo Josipović ne koristi se ovlašću davanja pomilovanja kao njegovi prethodnici. Josipović to čini samo za lakša kaznena djela i uglavnom za izrečene kazne do dvije, a iznimno tri godine zatvora. Nedavno je presudu od dvije godine zatvora za dilanje droge svojim aktom pretvorio u uvjetnu osudu. Josipović je novinarima rekao kako samo mađarski predsjednik može dati pomilovanje za odluke svojih sudova te dodao kako sudske presude treba poštovati “jer imaju i moralno značenje i iz njih treba izvući pouke”. Odluku o pomilovanju može donijeti i on, ali očito neće.

Pogledajte na vecernji.hr