sadnice

Crna pjegavost vinove loze opasna i sve češća

Crna pjegavost vinove loze opasna i sve češća
20.03.2010.
u 15:46
Početak vegetacije najbolje je vrijeme za praćenje zaraze i zaštitu od nje.
Pogledaj originalni članak

Posljednjih godina bolest vinove loze Phomopsis viticola, poznata kao crna pjegavost, sve je prisutnija u vinogradima na čitavom području Hrvatske. Ova se bolest jače proširila u nekim krajevima, posebno zbog pojačane gnojidbe dušičnim gnojivima, ali i zbog smanjene i nepravilne zaštite. Simptomi bolesti vidljivi su na mladicama, rozgvi i listovima. Znakove bolesti možemo pratiti na mladicama. Na donjem dijelu mladica pojavljuju se u proljeće tamnoplave, duguljaste ozljede, koje se mogu proširiti na cijelu mladicu, pa se ona kasnije pod teretom može slomiti. Kada mladica počne drvenjeti, mijenja boju i u većine sorata izblijedi. Uzročnik bolesti ulazi pod koru i tamo se razvija, a kora zbog toga poprima srebrnastu boju. S kore jednogodišnje rozgve bolest prelazi u staro drvo, što dovodi do truljenja i odumiranja zaražena dijela trsa.

Grozdovi ostaju manji

Na trsovima koji su zaraženi crnom pjegavosti vidljivi su problemi u rastu i razvoju mladica, a grozdovi ostaju manji. Sadržaj šećera također je smanjen. Suzbijanje ove bolesti dugotrajno je i vinogradari trebaju svake godine posvetiti više pozornosti zaštiti i praćenju zaraze u početku vegetacije. Kemijska zaštita temelji se na prskanju kontaktnim sredstvima, no važno je napomenuti da se crna pjegavost najčešće širi u ranim fazama razvoja loze, kada se još ne provodi zaštita od plamenjače.

U fazi vunasta pupa potrebno je tretirati lozu bakrenim pripravcima. Posljednje dvije sezone u velikom broju vinograda s izraženim problemom crne pjegavosti u ovoj fazi koristio se novi bakreni pripravak NEORAM WG.

U fazi kretanja vegetacije potrebno je nastaviti zaštitu kontaktnim fungicidima, s obzirom na to da se zaraza prenosi na mladice, naročito za kišnog vremena.

Ovisno o vremenskim uvjetima i porastu mladice tretiranje je potrebno ponavljati. Za ova prskanja mogu se koristiti fungicidi DITHANE DG NeoTec, MANKONOR 80 WP, DITHANE M-45 i drugi. Osim pripravaka na osnovi djelatne tvari mankozeb u praksi su se iznimno dobrima pokazali pripravci s djelatnom tvari folpet. FOLPAN 80 WDG koristi se u fazi kretanja mladica, sve do faze dužine mladica od 15 do 20 cm. U vinogradima s izraženim problemom crne pjegavosti u slučaju čestih oborina zaštita fungicidima FOLPAN ili DITHANE ponavljala se kako bi se zaštitio novi porast. Ovakva zaštita dala je najbolje rezultate u borbi protiv crne pjegavosti, uz osjetno smanjenje troška.

Zaštita od crne pjegavosti u kasnijim stadijima razvoja loze istovjetna je zaštiti od plamenjače, odnosno peronospore.

Zaštita mladica

U vinogradima u kojima su mladice tek razvile male listiće potrebno je prije kiše obaviti zaštitu kontaktnim pripravcima kao što je DITHANE, FOLPAN i slični uz dodatak sumpornih pripravaka (COSAVET DF i drugi) ili KARATHANE GOLD, kako bi se od samog početka krenulo sa zaštitom od pepelnice. Naročito se ovdje ističe KARATHANE GOLD, koji jako djeluje na pepelnicu u svim fazama razvoja vinove loze. Osim toga, ovaj fungicid, za razliku od sumpora, djeluje jednako dobro i na niskim temperaturama pa je idealan za prve tretmane u vinogradu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.