Kolumna

Daytonski arhitekt i (ne)savršeno djelo

Foto: VL FOTO
Daytonski arhitekt i (ne)savršeno djelo
15.12.2010.
u 09:47
Nakon arhitekta, dolazi vrijeme da izumre i njegovo djelo - Daytonski mirovni sporazum
Pogledaj originalni članak

Otišao je “arhitekt” Daytonskog mirovnog sporazuma. Otišao je, ali njegovo političko djelo ostalo je nedovršeno. Otišao je samo koji sat prije nego što će njegova nedovršena i nesavršena politička konstrukcija navršiti 15 godina od kada su, pod budnim okom glavnih arhitekata u Parizu, za nju “postavili” kamen temeljac politički argeti Tuđman, Izetbegović i Milošević. Profesionalna diplomatska karijera iznenada preminulog Richarda Charlesa Alberta Holbrookea (69) ima nekih barem simboličnih podudarnosti sa sudbinom slavnog katalonskog arhitekta Antonija Gaudija.

Iza bremenitog diplomatskog staža Richarda Holbrookea ostao je nedovršen politički projekt na čijoj su statici, još za života, počeli raditi razni politički neimari, a trebaju ga dovršiti ili uništiti budući. Iza bogatog staža arhitekta Antonija Gaudija ostala je nedovršena katedrala Sagrada Família u Barceloni, na čijim zidovima već godinama rade neki novi građevinski neimari. Obojica su svijet napustila naprasno, gotovo preko noći. Katalonski arhitekt umro je nekoliko sati nakon što ga je udario tramvaj. A američki diplomat umro je nekoliko sati nakon što su ga udarili brojni skandali iz američke diplomacije. Do zagušenja srčane aorte Holbrookea došlo je u vrijeme kad su preko web-stranica WikiLeaksa počele nezaustavljivo curiti neugodne tajne američke diplomacije.

Možda zvuči tendenciozno, pa i zavjernički, njegova smrt stigla je nakon javne prijetnje wikileaksovca da će svijetu prezentirati tajne američke diplomacije u kojima se opisuje tko je, kako, gdje i pod kojim uvjetima s dvojicom najvećih živućih zločinaca u Europi, Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem, pregovarao o njihovoj političkoj i vojnoj abdikaciji, tj. napuštanju dotadašnjih pozicija. Za manje upućene, radi se o toliko puta potenciranom i isto toliko puta negiranom dokumentu pod nazivom “Dogovor Karadžić-Holbrooke”.

Je li prijetnja bila ozbiljna i je li koštala života tvorca Daytonskog sporazuma, pokazat će budućnost. Puno je simbolike u smrti čovjeka kojeg je njegova šefica Hillary Clinton opisala kao besprijekornog diplomata koji je znao i diktatore natjerati da obore pogled i koji je znao stati u obranu američkih interesa pod najtežim okolnostima. Zdravlje diplomatskog “buldoždera”, “razjarenog bika”, kako su ga nazivali njegovi suradnici, bilo je uveliko narušeno, kao što je nakon punih 15 godina narušen izgled njegova političkog dijela. Politička žila kucavica Daytonskog sporazuma zagušena je brojnim disonantnim tonovima na relaciji Sarajevo-Banja Luka-Mostar.

Otrovne političke i etničke naslage opteretile su Daytonski sporazum, koji zapravo nikad i nije živio. Umirući sporazum iz samrtnog hropca tijekom 15 godina vadile su pragmatične dijagnoze domaćih dužnosnika, uz asistenciju nadriliječnika kao što je bivši šef OHR-a u BiH W. Petritsch. U takvom ambijentu, umjesto da umre brojnim političkim bolestima narušeno djelo, kroz 15 godina počeo je izumirati jedan konstitutivan narod. No, to nije razlog da njegov tvorac pokojni Holbrooke prije dvije godine kaže: “Pitanje Hrvata je uređeno još 1994., prije Daytona, zašto ga sad ponovno otvarati?” O mrtvima sve najbolje!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BA
barbaizamerike
15:28 26.12.2010.

ko je gluv i nim ostat ce ziv