Političar, saborski zastupnik, pregovarač s pobunjenim Srbima

Slavko Degoricija

01.12.2016.
u 00:00
1960. je postao direktor „Muzeja i arhiva narodne revolucije“ u Kutini. Bio je zamjenik gradonačelnika u Kutini. 1990 je s liste HDZ-a postao saborski zastupnik.
Pogledaj originalni članak

Rođen je 18. travnja 1931. u Kompolju kod Otočca gdje je završio pučku školu. Nižu realnu gimnaziju pohađao je u Otočcu. Nakon mature 1947. polaže „Časnu zakletvu za državnu službu FNRJ“ i postaje privremeni učitelj pripravnik u Dugom dolu. Učiteljski posao slijedećih godina obavlja u Rudopolju, Babinom Potoku Gornjem i Kompolju.

Nastavlja sa školovanjem na Učiteljskoj školi u Gospiću. Diplomirao je na toj školi u Rijeci u lipnju 1952. Potom odlazi na odsluženje vojnog roka u Makedoniju gdje je završio „Školu rezervnih pješadijskih oficira“. Dobio je čin rezervnog potporučnika. U vrijeme Tršćanske krize 1953. mobiliziran je i upućen na talijansku granicu.

U prosincu 1953. primljen je u državnu službu kao učitelj u Srpskom selištu. Potom prelazi u mjesto Osekovac. U kolovozu 1956. državni je službenik općine Ivanić Grad i ravnatelj u Osnovnoj školi u Kloštar Ivaniću. U Kotarskom komitetu u Kutini postao je sekretar Komisije za povijest radničkog pokreta i KPJ. Sakupljao je povijesnu građu i uredio knjigu „Fragmenti NOB-a u Moslavini“. 

1960. je postao direktor „Muzeja i arhiva narodne revolucije“ u Kutini. 1964. se upoznao s Franjom Tuđmanom koji je bio direktor Instituta radničkog pokreta u Zagrebu.  Ponudio mu je mjesto stručnog suradnika i obećao da će mu omogućiti istraživanja. No, kako je imao dobre uvjete za život u Kutini, odbio je tu ponudu  što se Tuđmanu nije svidjelo. [PHOTOS]

Uz rad je studirao povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. 1970. Je diplomirao. Od prosinca 1970. do veljače 1972. bio je zamjenik gradonačelnika u Kutini. Zbog sudjelovanja u Hrvatskom proljeću smijenjen je. Ostao je bez posla. Zapošljava se 1973. u Auto-moto savezu Hrvatske. Tu radi do 1986. a potom u Saobraćajnom centru do 1990.

Na prvom saboru HDZ-a pojavio se kao građanin a ne kao član. Na kraju je završio na bini. Imenovan je u Predsjedništvo stranke a potom je, na Tuđmanov prijedlog, izabran i za predsjednika Izvršnog odbora.

1990 je s liste HDZ-a postao saborski zastupnik. Bio je predsjednik Vijeća općina te predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a za sva tri tadašnja vijeća. U drugoj vladi bio je zamjenik ministra unutarnjih poslova. 1992. je ponovno izabran u Sabor, bio je predsjednik Odbora za gospodarstvo, razvoj i obnovu. 

Bio je voditelj hrvatskog izaslanstva za pregovore s pobunjenim Srbima i Unproforom. Od 1991. do 1994. je predsjednik Upravnog odbora Ine. Zajedno sa Stjepanom Mesićem i Josipom Manolićem pokušao je u Saboru izvršiti parlamentarni prevrat. Poslije je s njima osnovao stranku Hrvatske nezavisne demokrate.

Nakon pripajanja te stranke HNS-u napušta politiku. Bio je aktivan u udruzi Ličana „Vila Velebita“ . Nakon gašenja te udruge, posvetio se prikupljanju materijala za knjigu o počecima stvaranja hrvatske države i posebice pregovorima koje je vodio s pobunjenim Srbima, koja je izišla pod naslovom „Nije bilo uzalud“. U braku s Maricom Degoricijom ima dvoje djece.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.