Euro će opstati, ali će Europska unija postati čvršća i odgovornija gospodarska, a vjerojatno i fiskalna unija. Zaključak je to 36 bruxelleskih dopisnika koji su na poziv njemačke vlade protekli tjedan boravili u redovitome godišnjemu posjetu Berlinu i razgovarali sa saveznom kancelarkom Angelom Merkel, ministrima u njezinoj vladi i zastupnicima u Bundestagu.
Kad smo na završetku posjeta “glasovali” hoće li za deset godina euro još postojati, ni jedan od nas nije bio pesimističan; nismo bili posve na čistu jedino hoće li Grčka na kraju ipak morati napustiti eurozonu. Ona se, usprkos sadašnjoj krizi, nastavlja širiti: njemački se sugovornici slažu da 1. siječnja 2011. euro uvede Estonija, koja je za to ispunila uvjete i čiji će ulazak u eurozonu biti “dokaz da se monetarno ujedinjenje Europe nastavlja”.
Kad je, pak, riječ o nastavku proširenja EU, Hrvatska je “na sigurnoj strani” i ratifikacija Pristupnoga ugovora neće se otezati, odlučni su predstavnici ključnih stranaka u Bundestagu. Ući će u EU i zemlje “zapadnoga Balkana”, ali njihov će pristupni postupak biti još sporiji i temeljitiji no što se to očekivalo prije ove krize. Govori se čak da bi ih se trebalo uz EU vezati nekim posebnim ugovorom, koji bi im pružio niz povlastica iznad onih u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, kako ne bi izgubile volju za članstvom od duga čekanja u predvorju.
Ostale zemlje nisu ni na obzoru: Ukrajina se sama ispod njega skrila, Gruziju pokrivaju odmetnute pokrajine, a Turskoj se ponovno nudi samo “privilegirano partnerstvo” iako je A. Merkel, sklapajući koalicijski sporazum s Ankari naklonjenijim liberalima Guida Westerwellea, bila dopustila da i članstvo ostane jedna od mogućnosti.
Ponovno zaoštrena retorika prema Turskoj znak je da se A. Merkel odmiče od Westerwellea, koji se nije dokazao kao pouzdan koalicijski partner. Dio liberalnih zastupnika nije ga, naime, poslušao i nije u petak glasovao za uspostavu Europskoga stabilizacijskoga ustroja, tj. za stotine milijarda eura jamstava “zemljama u teškoćama s ravnotežom plaćanja” kojima bi se spriječile špekulacije njihovim dugovima što ugrožavaju euro. I bez njih, ustroj je prihvaćen. Sam Westerwelle, koji je u prvim nastupima pred stranim novinarima na položaju drugoga čovjeka u vladi bio neuobičajeno drzak, našoj se skupini nastojao na silu dopasti; čak je govorio da treba očuvati europski društveni model, što je za liberala inače anatema. No kršćanski demokrati sve otvorenije zagovaraju obnovu koalicije s “pouzdanijim” socijaldemokratima.
Njemački čelnici za sadašnju krizu okrivljuju “ustrojne neravnoteže” u zemljama članicama, posebno sredozemnima, koje je omogućila nedostatna stega u eurozoni; špekulacije su samo posljedica takva stanja, no zbog “histerije žutoga tiska” – zaboravljaju da su takvu histeriju često i sami svojim izjavama poticali – narasle su do razmjera da se hitno treba od njih zaštititi prije no što se krene u rješavanje dubinskih teškoća. A kao ključnu mjeru za rješavanje potonjih navode oštro, uz prijetnju kaznama poput oduzimanja prava glasa zemljama prekršiteljicama na “najmanje godinu dana”, smanjenje proračunskoga manjka i državnoga duga.
Iako je govorila pod uvjetom da je se ne citira, nadam se da se A. Merkel neće naljutiti ako navedem njezino jasno obrazloženje za te stroge rezove: u uvjetima demografskoga pada, budućim će naraštajima rata duga koji im ostavimo bivati sve nepodnošljiviji teret.
Nijemci zagovaraju i uspostavu propisa za “uređen preustroj dugova”, tj. bankrot države. Neslužbeno, smatraju da je to za Grčku jedini izlaz. Do sada su ga izbjegavali samo zato što za to u EU još ne postoje pravila, pa bi bankrot Grčke prouzročio opći kaos.
Euro sigurno opstaje
Zadužuju se, narušavaju odnose s prijateljima, obitelji, neki dižu i treći kredit. Jesu li Hrvati postali previše ovisni o šopingu?
Zabrinjavajuće je što 52,9 posto ispitanica priznaje da često skriva kupnju od svojih bližnjih, najčešće muževa, a 66,2 posto osjeća gubitak kontrole nad željom za kupnjom
Bila je simbol ljepote i požude u 80-ima, a nakon što je izgubila sluh i vid okrenula se vjeri: 'Bog me spasio od sigurne smrti'
Vanity, rođena kao Denise Matthews, ubrzo je postala model koji je oduzimao dah i pjevačica koja je magnetski privlačila poglede. Njena prirodna ljepota i šarm otvarali su joj vrata show businessa, dok su je talent i ambicija gurali naprijed. Nažalost, teško je oboljela, a preminula je 2016. godine.
Nijemci ogorčeni: 'U Hrvatskoj kao u Srbiji. Policija hvatala navijače za genitalije i skidala ih'
"Primili smo mnogobrojne pritužbe na ponašanje granične policije i osiguranja, koji su utvrđivali identitete osoba. Osuđujemo ovaj način kontrole i trenutačno smo u kontaktu s Uefom i Dinamom iz Zagreba", napisali su iz njemačkog kluba
Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu
Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?
Europa se drastično okreće energetskom rješenju koji može predstaviti izazov manjim tržištima
Kako bi se zadovoljile sve veće energetske potrebe, očekuje se da će LNG igrati ključnu ulogu u prijelazu na čistiju energiju, posebno u Europi.
Jedva čekam da propadne euro (a onda i EU kako kaže Angela Merkel) da se ovi naši vazali i puzavci na vlasti ne mogu uhljebiti na funkcionerske pozicije u Briselu !!! Nestat će zlatno tele prije nego mi do njega dođemo - to će biti spas za Hrvatsku !!!