Do posljednjeg dana u 2012. godini porezna je uprava evidentirala da se samo pet i pol tisuća različitih korisnika OIB-a uključilo u testiranja sustava fiskalizacije, internetske veze preko koje porezne vlasti kontroliraju poduzetnike koji posluju s gotovinom.
Ako je državna evidencija točna, takvih bi korisnika već danas trebalo biti najmanje 22 tisuće. Početak fiskalizacije pokazao je, kao uostalom i legalizacija bespravnih objekata, da smo nacija koja lovi zadnje rokove, pa su poduzetnici zadnjih dana navrat-nanos krenuli u nabavu certifikata i opreme. Moglo se fiskalizaciju i odgoditi za pola godine i vjerojatno bi u srpnju stanje bilo isto! Kontrola izdanih računa jedan je od poteza kojim se uvodi red u državi i nitko dobronamjeran ne može reći da je suvišna i da ne trebaju svi plaćati porez pod istim uvjetima.
Stvari su vrlo jasne, tko ne može zaraditi dovoljno da na vrijeme plati “caru carevo, a Bogu Božje”, nije za poduzetnike.
Ako je takvih malo onda je to njihov osobni neuspjeh, no ako ih je puno tada to postaje problem šire zajednice. Država zakonima jedina ima moć svoje prohtjeve staviti ispred svih drugih, i najveća je nevolja što ona u tome nema mjeru.
Zadnjih godinu dana svjedočili smo brojnim potezima koji su išli za time da se uvede red u naplatu poreza, ali izostalo je sređivanje državne potrošnje, a onda i dovođenja poreza u razumnu mjeru.
Nitko nije protiv plačanja poreza. Svaki poduzetnik najradije ima čist račun do države. Ali veliki problem u Hrvatskoj je neimaština. Ljudi jednostavno nemaju novaca da si priušte neki normalan standard iako imaju firmu koja radi ali promet je jednostavno premali. Zato se zakida onoga koji ništa ne pridonosi nego samo uzima. I to jednu četvrtinu ostvarenog prometa. Je**, u srednjem vijeku su seljaci plačali feudalcu deset posto a ovi uzimaju 25 posto.