PARKOUR

I kretanje je umjetnost, zar ne?

Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
Foto: Stavrography
Parkour
12.02.2015.
u 12:25
Na gradskom asfaltu i krovovima zgrada pojavila se nova skupina klinaca, odjevena u široke majice i trenirke, s neobičnim ciljem: umjesto da kupuju jeftino vino u točionicama i opijaju se na klupicama u parku, oni – treniraju
Pogledaj originalni članak

Parkour/ADD? For real? U Hrvatskoj? O, da! Sjećate se francuskog filma Yamakasi s famoznim trash podnaslovom (kojeg se ni Bruce Lee ne bi posramio), Samuraji našeg doba iz 2001.? Fantastične scene koje oduzimaju dah uprizorile su au naturel ljudski pokret: skakanje sa zgrade na zgradu, hodanje po zidovima, vrtoglavi loopinzi... Mi iz redakcije smo ostali fascinirani viđenim do današnjih dana, a poneki su se u međuvremenu oprobali i u preskakanje jaraka, tri stepenice odjednom…

Krajem kolovoza su se rijeke fotoreportera slile u zagrebački Maksimir kako bi popratili gostovanje dva Yamakasija (koji su i glumili u gore spomenutom filmu), Laurenta Piemontesija i Yanna Hnautre. Šala, šala, naravno… Zašto bi hrvatski mediji uopće ovjekovječili gostovanje dvaju pravih ljudina, svjetskih urbanih legendi u metropoli pored svih tih naših celebova?! Laurent i Yann Hrvatsku su posjetili u sklopu trećega po redu Parkour/ADD Motion Toura. No, prije nego vas upoznamo s njima, vratimo film unatrag - čak i prije gore spomenutog stvarnog filma, sve do kraja 19. stoljeća, kad je časnik francuske ratne mornarice Georges Hébert osmislio i prakticirao méthode naturelle (prirodnu metodu). Sjedinio je elemente atletike, gimnastike, borilačkih vještina i penjanja u cilju što boljeg i efikasnijeg kretanja po okolišu. Upozoravamo da je svaka sličnost sa übermenschom (nadčovjekom) tada popularnog njemačkog filozofa Friedricha Nietzschea namjerna!

Hébertovu metodu 50-ih godina prošloga stoljeća nastavio je razvijati bivši francuski vojnik i pripadnik elitne postrojbe vatrogasaca Raymond Belle. Njegov sin David bio je dio legendarne skupine Yamakasi oformljene 1997. godine u Parizu čiji su članovi, osim njega i naših zagrebačkih gostiju, bili još i Châu Belle Dinh, Sébastien Foucan, Guylain N'Guba Boyeke, Charles Perriere, Malik Diouf i Williams Belle. Njih devetorica modernizirali su i prilagodili méthode naturelle urbanom okolišu te tako spontano razvili disciplinu koju su nazvali L’Art du Deplacement (umjetnost kretanja, skraćeno ADD).

Foto: Stavrography

Davidu je to bilo malo previše jer je prelazilo granice méthode naturelle u čijem je duhu bio odgajan, pa je formalno prisvojio izraz parcour te odskakutao dalje napustivši Yamakasije zajedno sa Sébastienom Foucanom. Igrom slučaja i zahvaljujući filmu, izraz parcour postao je planetarno popularan, pa se ustalio u jeziku i kao ime za ADD. Danas nema tako striktne podjele pa se umjetnost kretanja manje-više ujedinila u jedan pojam parkour/ADD.

Ova se disciplina pojavila u Hrvatskoj tek nakon projekcije filma Yamakasi. Odjednom se na asfaltu i krovovima zgrada pojavila nova urbana skupina klinaca, odjevena u široke majice i trenirke, s neobičnim ciljem: da treniraju, umjesto da provaljuju u trafike, kupuju jeftino vino u točionicama, oblokavaju se na klupicama po parkovima, demoliraju tramvaje, igraju PlayStation do besvijesti... Doista čudan sociološki fenomen, netipičan za high-tech stoljeće, ustvrdili su stručnjaci.

Parkour u Hrvata
Po zagrebačkim je krovovima prije nešto više od deset godina trenirala grupica od šest pojedinaca koja se zbog niza poteškoća (poput nedostataka informacija o treningu, otežanog kontakta s instruktorima u inozemstvu te neshvaćenosti naše okoline) ubrzo i raspala. Trenirati parkour/ADD nastavio je Mirko Svrabić, koji je danas nešto poput urbane legende parkoura jer je upravo on zaslužan što se ova disciplina održala na našim prostorima. Godine 2004. u Zagrebu je osnovana neprofitna Udruga parkour, a osam godina kasnije, Mirko Svrabić i Saša Ševo otvorili su Parkour školu u Zagrebu koja surađuje s Parkour Srbijom i školom u Beogradu koju vodi Bogdan Cvetković. Traceuri imaju i svoju "dobru vilu", mladu i perspektivnu modnu dizajnericu Kristinu Ivković, koja vedri i oblači, razvijajući brand Skochypstiks.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.