ISPITALI SMO Kako su jadranske marine pripremljene za sezonu, u kojoj su sve karte bačene na nautički turizam

Gost bira sadržaj, a ne marinu

14.04.2009.
u 11:10
Pogledaj originalni članak

Ovih se dana napeto iščekivao antirecesijski plan za turizam, jer su očito za spas ove godine “sve karte” bačene na njega. Od nautičkog se turizma posebno mnogo očekuje, jer se smatra da su to “najstabilniji” gosti. Ispitali smo stoga kako se marine pripremaju za sezonu, koja je upravo počela Uskrsom.

U većini marina, pogotovo ACI-jevima, prema njihovim pravilima, kad neki “godišnjak” otplovi sa svoga stalnog veza, marina ima pravo raspolagati tim mjestom i može ga iznajmiti drugim gostima, a dosad to nije bio slučaj. Novi gost plaća boravišnu pristojbu po svakom članu posade i po danu (otprilike sedam kuna po danu i putniku) te dnevni vez, koji ovisi o duljini plovila i marini.

Gosti planiraju plovidbu i izabiru marine prema sadržajima koje one nude. Primjerice, priča Goran Bilić, direktor ACI-jeve marine Cres, njihova se želi profilirati kao destinacija, jedriličarski centar, a ne samo privezište brodova. Ondje se, primjerice, mogu unajmiti bicikli, rent-a-car, gosti odlaze posjetiti rezervat supova, obilaze otok....

ACI upravo dovršava, kaže Gracia Krainer, program on-line rezervacije vezova. Svaki će gost, kaže, na svome laptopu na brodu, još dok plovi, na njihovoj web-stranici moći pogledati broj slobodnih vezova u pojedinoj marini i rezervirati ga, te u skladu s tim planirati dalje rutu. Zbog recesije očekuju pad broja vezova u tranzitu približno dva posto, no trenutačno je sve na lanjskoj razini.

Već se nekoliko posljednjih godina, kažu dobri poznavatelji čarteraškog tržišta, gosti odlučuju na određenom području provesti odmor. Gost sa stalnim vezom, primjerice u marini u Vodicama, odluči provesti godišnji na jugu, i više mu se isplati platiti mjesečni vez nego dnevni. Konkretno, za primjerice brod od 14 m, dnevni je vez u Korčuli 62 eura, a mjesečni 721 euro. U tih mjesec dana gost oplovljava Korčulu, noći na sidru ili se vraća u marinu, puni struju i vodu u marini, pravi izlete....

Gospodin Bilić kaže da mjesečni vez u creskoj marini stoji 700 eura. Gosti su za taj iznos mjesec dana u marini, koja je opremljena ponuditi im kompletan servis broda, bojanje, eventualne popravke... Za to vrijeme unajme rent-a-car, obilaze otok, ili, pak, plove do Unija, Suska, Lošinja. Mjesec dana marine tako plaćaju, u slučaju da imaju vlastito plovilo, mnogo manje nego smještaj u apartmanu.

Pogledajte na vecernji.hr