Dojam je da bi, da nije guvernera Hrvatske narodne banke, nasljednica bivše Ljubljanske banke, ne ispunivši nikakav uvjet, mogla u Hrvatsku. Barem je takav javni dojam. Željko Rohatinski javno ponavlja da ne kani popustiti. Dakle, najprije isplata negdašnje devizne štednje hrvatskim štedišama, a tek potom ulazak na hrvatsko novčarsko tržište. Slovenci su već protiv Rohatinskog rogoborili jer da svojim ustrajavanjem ometa slobodu tržišnog i financijskog natjecanja. Rogoborit će sigurno opet, i žaliti se visokim činovnicima EU, tražiti da se zauzmu za Sloveniju. Hoće li Hrvatska popustiti, teško će to ovisiti o hrvatskom guverneru. Kako će biti, možda bude razvidno već nakon idućeg susreta Kosor – Pahor.
Željko Rohatinski zapravo i nije političar pa se zbog toga i ponaša atipično, posve različito od uobičajenoga i prosječnog ponašanja naših tipičnih političara. Guverner djeluje stručno, kao čovjek s kriterijem, stavom i s argumentima, koji razmišlja dugoročno i strateški, stalno pokazujući osobine netipične za naše političare. Vjerojatno i zato što i ne dolazi iz „čiste politike“, što i nije njezinim pripadnikom. U politici se mišljenja mijenjaju češće nego košulje. Poželjnim je postalo da političar bude „fleksibilan“, da bude prilagodljiv, spreman mijenjati se, pa onda mijenjati i mišljenje. Ako je netko ustrajan u nekom mišljenju, često ga se doživljava tvrdoglavim neovisno o tome je li njegov stav ispravan. Tako je popustljivost nametnuta kao neka vrijednost, gotovo kao vrlina hrvatske politike. I to nije odskora. Ima to svoju dugu i malo trajniju povijest, svoju mentalitetsku i političku tradiciju. Traje to gotovo odvajkada, pa smo valjda stoga uvijek i iznova iznenađeni kada se pojavi netko tko „tvrdoglavi“.
Da se i slovensku banku s repom pustilo u Hrvatsku, ne bi to bilo ništa čudno, nešto što bi bilo u neskladu s općim ponašanjem naše politike. Naša politika kao da ima trajnu potrebu da se dodvori moćnijima. Uime „približavanja EU“, i nakon što su se neki eurokrati namrštili i podigli obrve, namah smo se odrekli toliko hvaljenog i razvikanog ZERP-a! A za „ulazak u EU“ vlast je mjesecima za račun sudišta u Haagu ganjala nepostojeće topničke dnevnike“ i uznemiravala ljude, a vjerojatno bi to i nastavila da se sve nije pokazalo kao izmišljena budalaština i zločesti blef “neovisnog sudstva“. Hrvatska „koncilijantnost“ je zauzvrat rijetko kada od moćnih dobivala nešto osobito. Naši se političari spram onih koje doživljavaju kao poklisare moći ili kao moć samu baš i nemaju običaj ponašati autonomno. S obzirom na dugu tradiciju političkog podaništva i njemu svojstveni tip političke kulture, to i nije osobito čudno. Kada se u takvom političkom okružju pojavi netko s kičmom, onda zapravo nastaje čuđenje.
Popustljivost svi moćnici vole, ali savitljivce ne cijene. Mogu ih prijetvorno tapšati po ramenu, a u sebi im se podsmjehivati. Nitko ne cijeni nekoga tko je bezličan i bez stava. Netko tko ima stav i tko je još k tome i stručan ne može ne biti cijenjen ma koliko bio moćan onaj s kime razgovara ili pregovara. Hrvatskoj politici i političarima nerijetko fali upravo takve samostalnosti. A i gorljivosti u promicanju, ustrajavanju u obrani hrvatskih nacionalnih interesa. Često se i ne zna što jesu ti nacionalni interesi. Osim politički obogotvorenog „ulaska u Europsku uniju“, drugih kao i da nema. Zar vraćanje starih dugova negdašnje Ljubljanske banke hrvatskim štedišama nije nacionalni interes? Kad bi i drugi politički važni, koji odlučuju, znali što je nacionalni interes u njihovu djelokrugu i kako ga braniti, već bi to bio novi „ilirski preporod“ hrvatske politike. Željko Rohatinski je iznova pokazao da se to može. Mogli bi i drugi.
Guvernerov poučak
Zakone su prekršili i kupci nelegalnih IPTV usluga. 'Onaj tko je kupio nelegalan paket solidarno je odgovoran za štetu'
Kristina Delfin Kanceljak: Sumnjam da će država ići protiv nekoliko tisuća ili desetaka tisuća krajnjih korisnika tih 'usluga'
Što sad čeka Dinamo? Slijedi ključna utakmica, ako misle proći u Ligi prvaka tu ne smiju kiksati
Granica za prolaz je na Realovih šest bodova, a ona će, pretpostavlja se, nakon preostalih 270 minuta nogometa biti na deset. Vidjet ćemo hoće li je plavi uspjeti uhvatiti
Oprez! Ovo su najrizičniji rabljeni auti koji se prodaju u Hrvatskoj
Drugi problem su štete koje je automobil pretrpio. Svaki auto prije ili kasnije doživi prometnu nesreću, no što je previše - previše je.
Vikendima čak 62,3% 13-godišnjaka više od tri sata dnevno radi aktivnosti koja može uzrokovati niz problema
Znate li koliko vas mogu koštati pretrage bez dopunskog osiguranja?
za mikrogrizzly dobar osvrt. Samo štetu im nije nanio Rohatinski, nego sami sebi. Mogli su davno riješiti dug i poslovati. Nitko im nije smetao. Ali, lakše je bilo zadržati novce, pa APP (ako prođe-prođe). Što je sa štedišama u BiH, Srbiji?