Hrvatskim političarima ovakva haaška presuda protiv hrvatskih generala očito je trebala za konačno otrežnjenje kako bi shvatili da Haag nema veze s pravom i pravdom nego u prvom redu s politikom! Odnos prema Haagu dosad je bio isključivo servilan, a papagajski se ponavljalo, što je posebno naglašavao Ivo Josipović, kako sve treba prepustiti pravosuđu. Ovakve nepravedne presude najbolji su odgovor da je takav hrvatski pristup bio potpuni promašaj i političko sljepilo. Sad je, naime, posve jasno da je iza svega politika! Zahvaljujući drakonskim kaznama Gotovini i Markaču te potvrđivanju tužiteljeve teze o navodnom udruženom zločinačkom pothvatu, domaćoj političkoj eliti napokon je došlo u glavu da se žalbeni postupak ne može prepustiti samo pravosuđu. Treba nam hitna politička oluja!
Josipović, J. Kosor i svi drugi trebali su pročitati knjigu bivše haaške tužiteljice Carle del Ponte, “Gospođa tužiteljica”. Njezina je knjiga i danas važna zato što otkriva šokantne političke manipulacije. Carla Del Ponte u knjizi tako otkriva da je Tužiteljstvo pod pritiskom svjetskih moćnika moralo odustati od čak 60 sudskih predmeta s području bivše Jugoslavije. Navela je i kako joj je šef CIA-e George Tanet čvrsto obećao pomoć u lovu na Karadžića i Mladića, te kako je poslije otkrila da je zapravo opstruira. Mladić i Karadžić bili su locirani, ali ih zbog pritisaka svjetskih sila za svoga mandata nije mogla uhititi. Ili, u svojoj knjizi izravno proziva NATO, iznosi kako nije mogla dobiti dokumente o savezničkom bombardiranju putničkog vlaka u Srbiji te tvrdi kako je NATO-ove zapovjednike nemoguće optužiti.
Odgovori Carle del Ponte u Večernjaku nisu mogli biti drukčiji. Presuda Gotovini i Čermaku njezin je uspjeh. Ona je tijekom svoga mandata više bila političarka nego pravni stručnjak, a jedna od njezinih misija bila je osuditi hrvatski državni vrh. Ovakvom presudom ona je uspjela. Sada je krajnji trenutak da se od nje uči. U žalbenom postupku treba kopirati njezine korake te krenuti u svjetske centre moći, od Washingtona do Londona i Bruxellesa, i lobirati, posebice kad je istina na našoj strani. Ali istina sama po sebi nije dovoljna. Ni jedan odvjetnik na svijetu više ne može pomoći Gotovini i Markaču, a niti kako bi žalbeno vijeće odbacilo optužbu o zločinačkom pothvatu. To može učiniti samo politički dogovor i utjecaj strateških zemalja.
Međutim, ovakva presuda nije slučajna. Nije se slučajno prije njezina izricanja u Zagrebu našao britanski ministar pravosuđa i dijelio lekcije kako trebamo dočekati haašku presudu, i tko zna što još tražio. Sjetimo se samo izjave Doris Pack o hrvatskom neprijatelju u Europskom vijeću. Ova nam je presuda podmetnuta kako bi se opet svađali, da se međusobno razjedinimo, a onda se opet otvara staro pitanje – koči li nas to netko kako bi tek sa Srbijom ušli u EU, ili barem ne prerano? Hrvatska politika u svijet mora poslati jasnu i nedvosmislenu poruku: što će Hrvatima EU kao neka građanska i uređena demokratska zajednica kad su nas proglasili zločincima? Kako mi takvi barbari možemo među njih preuzvišene čistunce?
Koliko je politika bitna, dobar je primjer Zorana Šanguta. U svojim nastojanjima da se napokon procesuiraju zločinci za osnivanje logora u Srbiji, on ništa nije prepustio slučajnosti niti je sve prepustio isključivo pravosuđu. Tako se susreo s predstavnicima veleposlanstva SAD-a u Zagrebu, obavijestio ih o trenutačnom statusu tog predmeta te o informacijama u vezi logora za ratne zarobljenike, a informacije je podijelio i s uredom američkog veleposlanika za ratne zločine. Nastavit će kontakte s predstavnicima međunarodne zajednice u Zagrebu o toj temi. I kreće se, srbijanski mediji počinju otvarati tu temu.
Ali kako Tadića nije sramota da iz Beograda komentira presudu? Gdje su Mladić i Hadžić, zašto se štiti zločinački vrh JNA?
Hitna politička oluja
Osumnjičeni ubojica Zeničanina uhićen je na dan ubojstva, ali zbog drugog zločina! Nakon par dana uslijedio je šokantni preokret
Policija je još 14. studenog objavila kako su uspjeli razriješiti kaznena djela u Karlovcu, referirajući se upravo na 23-godišnjaka kojeg se sada sumnjiči na teško ubojstvo
Ovaj hrvatski grad prozvali su balkanskim Disneylandom: 'Precijenjen je i pun turista'
O njemu se tema pokrenula na Redditu, a mnogi nisu bili oduševljeni dolascima grupa s kruzera
FOTO/VIDEO Letjele šake, gađali se papirima i polijevali vodom: Pogledajte neviđeni kaos u Skupštini Srbije
Predsjednica parlamenta Brnabić održala je konferenciju za medije ocijenivši da "ovakvo gaženje zastupničkog doma nikada nije viđeno, osim kada su palili ovaj dom 5. listopada", referirajući se na prosvjede 2000. godine kada je svrgnut režim Slobodana Miloševića.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
Negdje na sjeveru Hrvatske, između dviju moćnih rijeka, Mure i Drave, smjestio se krajolik koji spaja prirodnu ljepotu, bogatu povijest i duboko ukorijenjenu tradiciju.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
@krle: Teo sam da te pitam sta ti je to lustracija i abolicija.