Kolumna

HR Herceg Bosna se zaboravlja ili se pak sotonizira

Foto: VL FOTO
HR Herceg Bosna se zaboravlja ili se pak sotonizira
28.08.2010.
u 10:13
Herceg Bosna je i danas za većinu Hrvata simbol ideje o narodnoj slobodi, koju nisu ostvarili
Pogledaj originalni članak

U Grudama je prije sedamnaest godina utemeljena Hrvatska Republika Herceg Bosna (HR HB) kao rezultat promišljanja da bi na taj način bila osnažena politička pozicija Hrvata u Bosni i Hercegovini u ratnome vihoru kada su u optjecaju bili razni planovi završetka rata i ustrojstva BiH.

Planovi preustroja

Od obrane od srpskog agresora i nesretni hrvatsko-bošnjački rat, Hrvatima se osnivanje hrvatske republike u ovakvim okolnostima činilo kao neminovnost, poglavito na različita viđenja raspleta krvave drame u BiH. Naime, od Vance-Owenova plana do utemeljenja triju republika, pa čak i međunarodnih silnica i pojedinih domaćih planova o podjeli, politički predstavnici Hrvata u BiH povukli su pravi potez o utemeljenju svoje federalne jedinice - republike, što se ne može reći za povlačenje ove odluke u tzv. livanjskome slučaju i onome što je uslijedilo s donošenjem Washingtonskog sporazuma i uspostavom Federacije BiH. Da su u pravu bili oni koji su se tada usprotivili takvoj odluci pa i ostavkama vodećih dužnosnika, svjedoči se i danas kada se na razne načine Hrvate u BiH nastoji poniziti, manipulirati, prevariti, ustavno gurnuti u poziciju naroda trećeg reda. I danas najveći broj Hrvata smatra da je jedino pravedno rješenje promijeniti sadašnju formulu BiH s dva entiteta u kojima je ovaj narod politička manjina. I danas će se prigodno obilježiti obljetnica osnivanja Hrvatske Republike Herceg Bosne koja je bila važan iskorak naprijed u odnosu na Hrvatsku zajednicu HB. Političari će ideju slobode kroz Herceg Bosnu i ove godine koristiti kao izborni marketing. Istodobno, uz narod koji je kažnjen zbog toga što nema svoje institucije, najveći križ Herceg Bosne i na ovu obljetnicu nose upravo hrvatski haaški uznici.

Stalne opomene

Svjedoči to primjer Jadranka Prlića, Brune Stojića, Slobodana Praljka, Milivoja Petkovića, Valentina Ćorića, Berislava Pušića, ali i Darija Kordića, Tihomira Blaškića... kojima se sudilo i još uvijek sudi jer su bili simboli Herceg Bosne. Sotoniziranje ovoga projekta, a zapravo istinsko nijekanje i samog hrvatskoga bića u Bosni i Hercegovini, i danas je na djelu kroz razne političke ili pozadinske projekte koji se podvode pod krinkom uspostave građanske, nenacionalno obojene države. I sada se svi političari ili oni intelektualci, uglednici koji se drznu spomenuti ideju hrvatske slobode nađu pred sličnim izazovom nošenja novoga križa.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

DU
Deleted user
20:04 11.10.2010.

Kako će opstati BiH kad u istoj konstalaciji snaga, samo s daleko boljim resursima i daleko boljom organizacijom i daleko boljim vođenjem nije opstala SFRJ (zaboravimo nacionalizme oni nisu nikad osnovni uzrok, oni su samo vidljiva kulminacija nezadovoljstva u takvim prisilnim zajednicama). Što se pak sotonizacije BiH Hrvata tiče trebali ste gospodo novinari pitati bivšeg predsjednika RH za čiji račun je svoju kampanju gradio upravo na tome? Ma reći će on to jednom, previše je samoljubiv i osvetoljubiv da bi to zadržao za sebe.

DU
Deleted user
14:09 12.10.2010.

12.10.2010. u 03:25h profesorzag je napisao/la: Bujas, je li Mesić ili Tuđman potpisao da Hrvati nemaju svoj entitet u B i H? /* */ Tuđman pod pritiskom međunarodne zajednice, i to je njegova jedina ozbiljna pogreška. No animozitet između Hrvata u HR i Hrvata u BiH, koji će trajati godinama stvorio je veleizdajnik Stjepan Mesić.

OB
-obrisani-
03:25 12.10.2010.

Bujas, je li Mesić ili Tuđman potpisao da Hrvati nemaju svoj entitet u B i H?