Ministarstvo kulture pustilo je u javnu raspravu prijedlog o reformi medija. Dosadašnji porez na televizijske prijamnike, poznatiji kao TV pretplata, pretvorio bi se u porez na dohodak, a plaćali bi ga svi građani, neovisno o tome imaju li televizor ili nemaju.
Prijedlog je dosta nespretno predstavljen, s puno upitnika i nepoznanica, a po svemu sudeći, radio ga je i netko tko nije upućen u porezna pravila i proceduru donošenja zakona. Hrvatska više ne može samostalno donositi zakone koji reguliraju poziciju tvrtki koje primaju državne potpore, a HRT je jedna od takvih. No, neovisno o poreznim peripetijama i regulativi EU, između redaka se može iščitati da je u pozadini prijedloga namjera države da pomogne medijima. Iz jučerašnjeg objašnjenja jasno se vidi da bi HRT ostao bez monopola na TV pretplatu, a prikupljeni bi se novac dijelio i za druge medije i medijske sadržaje. Inicijator te krupne promjene zasad ne objašnjava tko bi bili potencijalni kandidati?
Druge televizije, radijske postaje, dnevne i tjedne novine? Činjenica je da je kriza pokosila medije više nego ijednu drugu industriju, istopili su se prihodi i od oglasa i od prodaje, puno je novinara ostalo bez posla pa raste pritisak na Vladu da pomogne, ali to ipak ne bi trebalo činiti uvođenjem novog poreza. Jedan je način da se smanji PDV na 5% jer onda bi to bio ustupak svima, a ne ovom ili onom izdavaču koji je u ovakvim ili onakvim odnosima s vlašću. Ministarstvo kulture u svakom će slučaju morati dati odgovore na mnoga pitanja, pa i na to kako to da su inicijativu prvo iznijeli u javnost, a tek će onda s njom pred Vladu.
Ako su mediji, što elektronični što tiskani upali u ekonomske probleme to je njihov problem i riziko samostalnog poduzetnika ili društva. To nije stvar države. To su vladajući, kako se ja sjećam, odmah pod dolasku na vlasti statuirali na "Vjesniku" - likvidirali novine i amen. Zbog čega, molim vas lijepo, bi sada u bilo kojem obliku pomagala drugim medijima?