Gost suradnik

Hrvatski nenarodni običaji

04.06.2007.
u 16:35
Pogledaj originalni članak

U svome proučavanju narodnoga života, etnolozi posvećuju osobitu pozornost običajima godišnjega ciklusa. Tradicionalna je zajednica svagda u bliskom dodiru s prirodom, pa se prilagođava njezinim ritmovima, ne samo kad je riječ o poljoprivrednim radovima, nego i kad su u pitanju društveni rituali: točno se zna kad se može upriličiti svadba, a kad se ide u goste. Sve je to izvrsno opisano u klasičnoj knjizi Milovana Gavazzija "Godina dana hrvatskih narodnih običaja".

Ali, čitajući tu knjigu, čovjek uviđa da i u modernom društvu, barem hrvatskome, postoje običaji godišnjega ciklusa. Jer, i tu se u određeno doba godine uvijek radi isto, i o istome se misli. Kao što seljaci svagda u isto vrijeme siju i žanju, oru i kopaju, tako se i mi cijelo društvo u isto doba godine bavimo istim stvarima.

U siječnju se razgovara o buri i o tome kako je onaj tamo most loše lociran. U veljači je tema porez, pa se naklapa tko je najviše platio, a tko se i ovaj put izvukao. U ožujku je karneval najvažnija stvar na svijetu i nema mjesta ni za što drugo. Travanj je priprema za Praznik rada, pa se svi bave radnicima. U svibnju se raspravlja o Jasenovcu i Bleiburgu, o Titu i Tuđmanu. Lipanj je posvećen upisima u škole i na fakultete i nepravdama u vezi s tim. U srpnju smo zaokupljeni prometnim gužvama i drugom cijevi tunela Sveti Rok. U kolovozu se interes prebacuje u Dalmatinsku zagoru, pa je na dnevnom redu stanje u Kninu i beskrajna natezanja oko Alke. U rujnu se najavljuje vruća politička jesen, pa svi time taru glave. U listopadu se razmišlja se o tome kakva će biti televizijska shema. Studeni je posvećen malo Martinju, a malo Vukovaru, pa što pretegne. U prosincu nitko ne govori ni o čemu drugome nego samo o potrošačkoj groznici i o tome koliko se milijardi zdrobilo za Božić.

Tako to ide pravilno i nepromjenljivo uvijek iznova. Otvorite stare novine iz bilo koje od proteklih godina, pa ćete vidjeti da se sve savršeno podudara. Znači li to onda da smo mi i dalje tradicionalna zajednica i da živimo u skladu s prirodom?

Bože sačuvaj. Sasvim obratno od toga. Jer, ritam po kojem mi živimo nije izveden iz prirode, nego iz društva. S obzirom na svoje prioritete stvarne ili lažne društvo je stvorilo kalendar po kojemu svi moramo uvijek isto misliti i raditi, oko istoga se sekirati. U tradicionalnoj zajednici taj je stalni godišnji ritam odgovarao svima i svi su od njega imali koristi; izrastao je iz naroda i služio narodu. A ovaj naš kalendar služi onima koji vode društvo, da bi mu nametali svoju volju i da bi postigli predvidljivost, koja olakšava upravljanje. Služi on, dakle, najviše vlasti i medijima. On nije za narod nego protiv njega.

Zato bi možda današnji etnolozi mogli napisati knjigu "Godina dana hrvatskih nenarodnih običaja".

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr