PROJEKTI Prekrasan vrt perunika niknuo u tradicijskom donjostubičkom ugođaju

Hrvatski vrt perunika raste u stubičkoj dolini

Foto: import
Hrvatski vrt perunika raste u stubičkoj dolini
16.05.2007.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Prije četiri godine u prekrasnoj sunčanoj dolini obitelji Majsec u Donjoj Stubici počeo se razvijati Hrvatski vrt perunika. Na neki je način izrastao iz projekta donjostubičke Turističke zajednice Hrvatski obiteljski tradicijski vrt, koji se u Donjoj Stubici kao akcija uređivanja mjesta i očuvanja hrvatske i posebno zagorske tradicijske baštine provodi već 30 godina.  

Svake godine u sklopu naše akcije uređivanja proglasimo godinu jednog cvijeta, kako bismo iduću godinu posvetili nekoj od izumirućih vrsta biljaka. Ni jedan cvijet nije izazvao toliko zanimanja kao perunika, koja je 1999. godine bila proglašena cvijetom godine. Nastao je svojevrstan pokret za peruniku širom Hrvatske.

Večernji list i prilog Vrt odigrali su tu važnu ulogu. Objavio je zasnivanje Vrta perunika i poziv za doniranje rizoma. Pošta u Donjoj Stubici bila je zasuta paketićima s rizomima perunika iz svih krajeva Hrvatske, ali su ih mnogi i donosili i sadili svojom rukom, prisjeća se Marija Krušelj, predsjednica donjostubičke TZ i idejna začetnica svih tih projekata.
 
Hrvatski vrt perunika u nastajanju,  u autohtono uređenu   zagorskom ambijentu obitelji Majsec, pokraj uređenog i obnovljenog mlina, ne služi samo za razgledavanje i uživanje u ljepotama perunike nego i za znanstvene i edukativne svrhe. Sastoji se od nekoliko dijelova. U prvom su na prostoru u obliku Hrvatske posađene sve do danas znanstveno opisane vrste samoniklih perunika roda Iris.

Na tom se prostoru odvija znanstveno-stručni dio projekta o hrvatskim svojtama perunika, s naglaskom na endemične vrste.  Drugi, za sada i najveći dio, prostor je  s oko 2000 rizoma perunika iz vrtova svih hrvatskih regija. Treći je dio posvećen skupljačima poznatih vrsta perunika iz Hrvatske i inozemstva, a četvrti je dio u gradnji. Riječ je o budućem vodenom vrtu, u koji su za ovogodišnje svečanosti perunike posađeni prvi rizomi perunika. Naime, svake se godine u svibnju, dok perunike cvjetaju, organizira svečanost perunike, na kojoj se uz prigodan program proširuju sadržaji u ovom vrtu perunika.

Za iduću je godinu najavljena izgradnja poučne botaničke staze, koja bi poslužila u znanstveno-stručne svrhe, s naglaskom na edukativnu i estetsku funkciju, kako bi se prikazala sva ljepota i bogatstvo flore zagorskoga kraja. Poučno-botanička staza protezat će se cijelom duljinom potoka koji protječe kroz imanje Majsec (oko jedan kilometar). Uz nju će biti edukativno-informativne ploče s fotografijama i osnovnim podacima o samoniklim, ugroženim i zaštićenim biljkama.


Iris croatica

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti 2000. je proglasila peruniku, iris croatica, nacionalnim cvijetom. Time se Hrvatska pridružila mnogim zemljama koje na takav način slave svoja prirodna bogatstva. Još je u starom Egiptu perunika, osim simbola mudrosti i hrabrosti, bila kraljevski i božanski simbol, a staroegipatski su je vladari držali kao žezlo u ruci, pokazujući moć i hrabrost.

Pogledajte na vecernji.hr