Kolumna

I ne znamo koje blago imamo!

I ne znamo koje blago imamo!
04.05.2013.
u 11:47
Vidjeli smo s kojom ljubavlju su naši stari pristupali svetom i njegovali i čuvali svoju kulturu
Pogledaj originalni članak

“Lijepo je organizirati putovanja u Beč, Italiju, Španjolsku… Lijepo je što naši mladi upoznaju druge narode, kulture i običaje. Međutim, puno će propustiti, kako što smo i mi propustili ako ne obiđu i upoznaju Kraljevu Sutjesku, Visoko, Fojnicu, Kreševo…”, tako su govorili članovi Velikog zbora sv. Cecilije, čitači, prakaraturi i oni koji pomažu časnim sestrama održavati crkvu sv. Petra i Pavla u Mostaru nakon putovanja u Kraljevu Sutjesku i u Visoko u srijedu, 1. svibnja 2013. Većina njih nikada nije bila u Kraljevoj Sutjesci i Visokom.

Što ih je toliko oduševilo? Malo su znali o svojoj povijesti za vrijeme narodnih vladara od 1291. do 1463. godine, te o dolasku franjevaca na ove prostore. U samostanu sv. Ivana Krstitelja u Kraljevoj Sutjesci oduševio ih je prof. dr. fra Stjepan Duvnjak. Proveo ih je kroz crkvu, samostan, muzej i knjižnicu. Neki od njih rekli su:

“Milina je bilo slušati njegovo izlaganje. Imamo osjećaj kao da smo slušali jedan semestar na fakultetu. Toliko toga smo čuli i nadoknadili ono što smo propustili kroz školovanje.

Vidjeli smo s kojom ljubavlju su naši stari pristupali svetom i njegovali i čuvali svoju kulturu. Lijepo je koračati i stajati na mjestu na kojem su stajali naši narodni vladari: ban Stjepan Kotromanić, kralj Stjepan Tvrtko I, Jelena Gruba i mnogi drugi. Imali smo osjećaj da smo se vratili u njihovo razdoblje.“ Oduševio ih je Bobovac. Stajati na mjestu gdje je bila kraljevska kruna poziva na sjećanje, ali i na razmišljanje.

Druge je oduševila jednostavnost obitelji Josipa i Katarine Brđanović koji u Kraljevoj Sutjesci dočekuju brojne goste. Jedna putnica reče:

“Nitko te ne može dočekati tako lijepo kao naš čovjek u Bosni“. Jednostavnost i smirenost fra Josipa Ikića, gvardijana samostana sv. Bonevanture u Visokom, duboko ih se dojmila. Većina ih je prvi put vidjela 70.000 knjiga na jednom mjestu.

Doživjeli su i prokomentirali miris knjige. Visočki lapidarij govori i o ilirskom vremenu.

Nekolicina je htjela ostati malo duže i sjediti u tišini na ostacima franjevačkog samostana u Milama kod Visokog.

To je samostan u kojem je Franjevački vrhovni poglavar (general Reda) fra Gerald Odonis utemeljio Bosansku vikariju (provinciju). A u njemu je Tvrto I. okrunjen za kralja 1377.

Zacijelo, svi naši samostani od Humca, preko Širokog Brijega, Mostara, Tomislavgrada, Konjica, Rame, Kreševa, Fojnice, Visokog, Kraljeve Sutjeske i svih ostali do Tolise imaju toliko toga posvjedočiti i reći!
 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.