INA S Molom započinje suradnju u Siriji, s Enijem u Jadranu

Ina u nova plinska polja ulaže 500 milijuna eura

13.03.2009.
u 18:07
Pogledaj originalni članak

Proizvodnja plina sve je isplativija pa i Ina usprkos lanjskom gubitku od milijardu kuna najavljuje suradnju s talijanskim Enijem s kojim ima dugoročan ugovor o suradnji i zajedničku tvrtku Inagip.

Do 2013. u sjevernojadransko podmorje postavit će se šest novih plinskih platforma koje će istraživati rezerve plina u Jadranu. Za to je već dobivena dozvola Ministarstva zaštite okoliša, i napravljene su studije o utjecaju na okoliš koja je pokazala da neće biti nikakva dodatna štetnog utjecaja.

Prema neslužbenim podacima, ulaganje u postavljanje platformi trebalo bi stajati oko 300 milijuna eura, a do tada će se najvjerojatnije odrediti i detalji tog posla. Za sada se predviđa da bi narudžbe za nove platforme mogle početi za dvije godine. Dosadašnja proizvodnja plina iz podmorja sjevernog Jadrana pokazala se vrlo isplativom, a ispituju se i rezerve plina u sjevernom i u srednjem Jadranu.

Ove bi godine trebala započeti i proizvodnja s polja Anamaria gdje bi se moglo dobivati i milijun kubičnih metara plina u danu. Ukupna je proizvodnja plina iz podmorja sjevernog Jadrana sada oko 4,6 milijuna kubika u danu, a nakon najizdašnijeg i najvećeg polja Ivane upravo bi Anamaria trebala davati najveću proizvodnju. Zanimljivo je i da Inin partner, talijanski Eni, i samostalno povećava ulaganja u proizvodnju plina na talijanskom dijelu Jadrana.

Prema izjavama prvog čovjeka mađarskog Mola, Zsolta Hernadija, agenciji Reuters, može se očekivati i da Inin mađarski strateški partner uđe i u posao s plinom na koncesiji u Siriji. Ina je ondje već godinama s dobrim rezultatima i čini se da bi Molova financijska pomoć i te kako dobro došla da se ubrzaju istraživanja i poveća proizvodnja plina. Riječ je o ulaganju od nekoliko stotina milijuna eura.

Ina u Siriji ima zajedničko poduzeće sa sirijskom državnom naftnom i plinskom kompanijom. Dobiveni se plin prodaje na sirijskom tržištu i postoji dodatan prostor za ulaganja u takve i slične poslove. Stoga će najvjerojatnije i uvući Mol u istraživanja, ali i nove projekte.

Pogledajte na vecernji.hr