Može li novinarsko korištenje interneta kao izvora podataka narušiti vjerodostojnost novina

Internet - brz i nepouzdan

02.10.2007.
u 16:34
Pogledaj originalni članak

Može li olako korištenje interneta kao izvora podataka narušiti vjerodostojnost drugih medija? Može! Internet, istina, ima veliku prednost  brzinu, ali pristupiti mu može svatko i ponuditi nam podatke i informacije koje nisu uvijek provjerene, a o namjernim manipulacijama da i ne govorimo.

Redoviti i dobro upućen čitatelj Večernjeg lista upozorio me na fotografiju koju smo objavili u vrlo čitanoj rubrici Vremeplov, u kojoj smo pisali o Juanu Peronu, argentinskom diktatoru. Činilo mu se da na slici nije Peron, jer osoba sa slike ima pod bradom križ kakav su nosili samo časnici Trećeg Reicha.

Krenula sam tragom fotografije istim koracima kao i urednik rubrike. Da bi ilustrirao tekst, poslužio se Googleom, internetskom tražilicom, i zadao joj zadatak da nađe Peronove fotografije. Na zaslonu je dobio mnoštvo slika, a ispod svake piše Juan Peron i još nekoliko podataka. Urednik je izabrao jednu, unio je u Večernjakov kompjutorski sustav i slika je objavljena. Ja sam odvojila malo više vremena, pa sam "ušla" u fotografiju ne bih li vidjela gdje je objavljena, odakle je uzeta. Kad tamo, uz fotografiju tekst i naslov koji govori o Adolfu Gallandu, najmlađem generalu Hitlerovih zračnih snaga, koji je preživio Španjolski građanski rat, Drugi svjetski rat i bio Peronov savjetnik za zrakoplovstvo!

Nije to kraj svijeta, kažu jedni, a drugi, pak, pogreška do pogreške  nepovjerenje. Večernji list si to, s obzirom na tradiciju i uređivačku koncepciju, ne smije dopustiti.

Još jedan primjer, ovaj put manipulacije na internetu. Pojavila se vijest da se jedna ostavljena djevojka osvetila svojem dečku tako što je na internetu objavila njegove fotografije u donjem ženskom rublju. Svi su mediji prenijeli tu vijest. Nakon stanovitog vremena postalo je jasno da je to bila samo reklama za web stranicu na kojoj će ubuduće svi moći objavljivati fotografije iz svojih obiteljskih albuma. Dakako, stranica je vrlo popularna, dobro zarađuje, ali bit je da smo svi nasjeli na priču.

Ako bi tko pomislio da imam otpor prema internetu, uvjeravam vas da nemam, ali nisam ni ovisnik o njemu. To mi, za razliku od mladih kolega, pomaže da ništa na internetu ne uzimam zdravo za gotovo, nego, ako imam vremena, provjerim u knjizi ili nazovem nekoga tko zna više od mene.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr