Uskok treba pitati Sanadera i Polančeca što je Hrvatska dobila prodajom dionica Ine MOL-u i prenošenjem upravljačkih prava na njega. Zavapio je tako s Hrvatskog radija predsjednik Stipe Mesić i svatko bi ga u Hrvatskoj pohvalio za inicijativu u vezi s propitkivanjem odbjeglog premijera, ali ovoga je puta predsjednik na odlasku nešto pobrkao.
Sanader se može ispitivati zbog večeri u Veroni, zbog Brodosplita, Podravke, zbog Bechtela, u krajnjoj liniji i zato što je nimalo junački pobjegao kad je bilo najteže. Ali ne i zbog prodaje Ine MOL-u.
Ina je prodana u studenome 2003. godine, u doba kad je Ivo Sanader kao oporbeni čelnik bio u naletu predizborne kampanje, a Damir Polančec šefovao je Podravkom, daleko od političke pozornice.
Premijer je bio pokojni Ivica Račan, a prodaju 25 posto plus jedne dionice vodio je Ljubo Jurčić. Nakon toga, država s MOL-om nije trgovala. Predsjednik Mesić očito je pobrkao lončiće.
Ne samo zato što je Inu prodavala koalicijska vlada na čelu s SDP-om nego i zato što je Ina privatizirana po zakonu koji je on osobno potpisao. Četrnaest članaka tog zakona koje je Mesić potpisao 26. ožujka 2002. ni u jednom trenutku nisu izigrani ni zaobiđeni.
Nakon svega, teško je povjerovati da o prodaji nacionalne naftne kompanije Mesić nešto ne zna, da mu treba objašnjenje. Upravo je on ustoličio dugogodišnjeg šefa Inine uprave i 2003. godine kod Sanadera lobirao da Dragičević ostane na čelu Ine. Na svakom predsjedničkom putovanju u države s jakim naftnim biznisom, Dragičević je uvijek bio dio delegacije. Kuloari idu i korak dalje. Sve glasnije bruji kako je “šapa Stipe Mesića” najsnažnija u Ini, kako je vladar Pantovčaka godinama bio pravi vladar Ine pa ispada smiješno da Mesić sada proziva i zaziva istrage.
Postavlja se stoga pitanje za čiji je račun na kraju svog predsjedničkog mandata Stipe Mesić krenuo u još jedan duel s Ivom Sanaderom i Damirom Polančecom? Je li posrijedi politički dogovor kako bi se oko javnosti odmaklo od afera koje su otišle predaleko ili je jednostavno riječ o istupu na nagovor nekoga ili nekih, zasad nije poznato, ali u bespoštednoj političkoj borbi to bi se uskoro moglo doznati.
A da HDZ ipak nije bez grijeha u priči oko Ine, svjedoče problem plinskog biznisa i sedam posto nekad braniteljskih dionica nacionalne naftne kompanije.
Tih je sedam posto dionica MOL dobio uz blagoslov sadašnje premijerke Jadranke Kosor. Istini za volju, kad se glasovalo o prijedlogu fonda menadžera u Upravnom odboru Fonda branitelja, Jadranka Kosor bila je suzdržana. Ipak, nitko ni u primisli nema da su dionice prodane Mađarima bez njezina blagoslova.
Ta je prodaja dionica MOL-u otvorila put prema građanima dioničarima iako takvih namjera, barem među braniteljima, nije bilo. Bili su nelikvidni i dionice su morali prodati, bez obzira na igre oko MOL-a.
Ivu Sanadera treba ispitati, ali ne o Ini
Vučić: Ozbiljno se naoružavamo. Ne želimo da nam se ponove 1995. i 1999. Hrvatska nam nije neprijatelj
"Mi nikoga nećemo napadati, ali da nikome ne padne napamet da ponovo izvrši agresiju na našu zemlju", istaknuo je Vučić. Priznajući da je Hrvatska razvijenija država, Vučić tvrdi da Srbija raste puno brže od zapadnog susjeda i da se ta razlika smanjuje
FOTO Ovo su najbolji rabljeni auti koje možete kupiti
Budući da je registrirani vozni park gotovo identičan u cijeloj Europi, ovi su podaci relevantni i za druge europske kupce koje zanima pouzdanost rabljenih automobila
Radila je na kruzeru samo za odrasle: 'Ono što se događa u crvenoj sobi za mnoge bi moglo biti previše'
‘Unose potpuno nove madrace i postavljaju ih svake večeri s plastičnim prekrivačima i čistim plahtama'.
Od studentske ideje do utjecajnog portala: 'Nije bilo bogatih roditelja, nego “ajmo pa kud puklo”
Ivan Šarić i Natko Beck razgovarali o neočekivanoj temi važnoj za sve građane
USKOK treba ispitati zašto i za koju cijenu su prodane *BIJELE NOĆI*naftno polje u Rusiji i koliko u toj prodaji ima ruke u pekmezu Slavko LINIĆ. PRODANE U BESCIJENJE dok mi kupujemo jako skupu naftu.