Bernardica Juretić:

'Obiteljski zakon izazvao je kaos u struci, još mnogo socijalističkog mentaliteta imamo u glavama'

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Bernardica Juretić
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Bernardica Juretić
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Bernardica Juretić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
juretić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Bernardica Juretić
30.08.2016.
u 19:13
Po pozivu iz HDZ-a, to je bila predizborna aktivnost kojom ministrica Juretić podupire kandidatkinje HDZ-a u VII. izbornoj jedinici
Pogledaj originalni članak

Ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić i njezina pomoćnica Maja Vučinić Knežević sastale su se u utorak u prostorijama Saveza udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije s predstavnicima 16 udruga, posjetile su Centar za beskućnike i Kuću sv. Josipa, koja se brine o trudnicama koje su njihove obitelji odbacile zbog trudnoće.

 Po pozivu iz HDZ-a, to je bila predizborna aktivnost kojom ministrica Juretić podupire kandidatkinje HDZ-a u VII. izbornoj jedinici Mariju Jelkovac i Hrvojku Božić.

Budući da je riječ o specifičnim udrugama koje pomažu ljudima, ministrica Juretić obećala je da će se u budućem radu zauzimati za evaluaciju rada raznih udruga, ističući da su na tom području nužne velike promjene. Štoviše, dodala je, potrebno ga je u cijelosti redizajnirati. Glavni razlog svih problema, prema ministričinim riječima, loši su zakoni – Obiteljski zakon i Zakon o socijalnoj skrbi, čija je izmjena dio normativnih aktivnosti Ministarstva za sljedeću godinu.

"Obiteljski zakon izazvao je kaos u struci. Mislim da pomalo i naše mentalitete treba mijenjati jer, nažalost, još jako mnogo socijalističkog mentaliteta imamo u našim glavama i radnim navikama. Dolazim iz civilnog sektora u kojem sam radila 26 godina i znam da treba napraviti dobru evaluaciju o učinkovitosti rada svih udruga", rekla je Juretić.

Kako je istaknula, Hrvatska nevladinu sektoru daje golem novac, a ove se udruge suočavaju s golemim poteškoćama, tako da bi uz evaluaciju trebalo izdvojiti udruge od posebnog značenja, koje rade ono što državne institucije ne stignu, i one druge udruge u kojima djeluju razni aktivisti, hobisti i volonteri, koji će naći načina da se financiraju iz donacija i drugih akcija, rekla je Juretić.

Govoreći o svojim poteškoćama, predstavnici udruga iznijeli su mnoštvo argumenata – neki su izražavali ljutnju, neki i plakali jer za "teškom mukom izborene projekte" ne uspijevaju dočekati odobren novac i slijedi gašenje aktivnosti važnih za populaciju s raznim poteškoćama.

Predsjednica Udruge za djecu s poteškoćama u razvoju "Zvončići" Snježana Čop istaknula je, govoreći o problemima te udruge, kako – unatoč tome što su u pet godina proveli 60 projekata i opremili centar za ranu intervenciju opremom vrijednom više od milijun kuna te unatoč tome što u centru rade stručni terapeuti po istim rješenjima i odobrenjima kao u ustanovama – ne mogu do novca iz socijalnog fonda Europske unije jer je on po hrvatskim propisima i kriterijima namijenjen samo ustanovama.

"Mi sada kroz projekte možemo doći do svega što nam treba osim onog najvažnijeg – do novca za plaće terapeuta u čiju smo edukaciju uložili po 20 tisuća kuna. To znači da će se udruge našeg tipa ugasiti. Onda će se zbog velike potrebe početi osnivati u ustanovama.

Članica sam nacionalnoga radnog tima za ranu intervenciju kod djece s poteškoćama u razvoju i znam da se naši zaključci ne provode. Svaka promjena vlasti samo promijeni dio ljudi, a u ustanovama se ništa bitno ne mijenja", rekla je Čop ističući da su "Zvončići" i slične udruge osnovane zbog potrebe, a ne iz nečijeg hira.

 "Da se može drukčije, govore primjeri u Bugarskoj, Poljskoj i Češkoj, gdje se razvijaju iste takve usluge koje su se, kao i u Hrvatskoj, razvile kroz civilni sustav jer mnogobrojne obitelji nisu imale vremena čekati da se kroz ustanove razvije sustav rane intervencije", rekla je Čop, dodajući u suzama da je udruga potrebna mnogoj djeci.

 "Mojem djetetu više nije potrebna rehabilitacija, ali je potrebna drugoj djeci. Savjetuju nas u ministarstvima kojima se obraćamo za pomoć da naplatimo usluge, a ja pitam koje bi obitelji mogle platiti 1730 kuna na mjesec za rehabilitaciju svojeg djeteta i kamo bi to odvelo. Tu nije riječ o nekom luksuzu, nadstandardima, to je osnovna potreba djeteta jer, kada dođe u školu nespremno, tada je već kasno", rekla je Čop.

>> Juretić poručila djelatnicima Centra za posebno skrbništvo: 'Treba ići i pješice za dobrobit naših korisnika'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 22

KL
kliker24
19:57 30.08.2016.

Kada Opačićka, tajica psihijatra Raškovića postane sukreator Obiteljaskog zakona, onda je ta zemlja i njeno društvo jako upitno ...

DU
Deleted user
20:54 30.08.2016.

ukinuti sve udruge jer tko se čega sjeti osnuje udrugu i tako ih imamo previše a sve se bi htjele financirati od države

Avatar Honduras
Honduras
12:51 31.08.2016.

o "socijalističkom mentalitetu" nam propovijeda žena koja se zaklela na doživotnu vjernost bogu, i ubrzo pogazila svoju zakletvu. pametnome dosta