S novim predsjednikom SDP-a počinje i nova era te stranke, a kandidati za to mjesto već su polako počeli otkrivati svoju viziju novog SDP-a. Najmlađi kandidat, potpredsjednik Glavnog odbora stranke i predsjednik osječko-baranjske županijske organizacije SDP-a Domagoj Hajduković tako, otkriva nam, želi vratiti izgubljeno povjerenje građana u ljevicu, želi snažno, a ne načelno uključivanje članstva i simpatizera u sve stranačke procese i vraćanje vjeru u ideale pravednosti, posebice mladima koji su nekad nosili promjenu na svojim leđima.
– SDP mora više raditi na uključivanju, bilo sindikata ili nevladinih udruga i drugih segmenata društva koji ukazuju na probleme. Osim toga, volio bih da bude što više debata pred članovima i simpatizerima jer želim SDP u kojem sukobljavanje razmišljanja i ideja gura stranku jedino naprijed, a ne natrag – kaže Hajduković.
Na listama treba biti i više mladih, dodaje, jer liste moraju predstavljati presjek društva.
Ovaj kandidat za predsjednika SDP-a smatra da je prije svega potrebno pružiti bolju šansu ženama da budu aktivnije u stranci, a sukladno tome i u političkom životu Hrvatske. Neprimjereno je, dodaje, da je nakon ovih izbora među 151 zastupničkim mjestom izabrano samo 19 žena. SDP je osvojio 39 mandata, a tek ih je pet pripalo ženama. Zato će stranci predložiti, najavljuje, da se kandidacijske liste za izbore slažu po cik-cak principu, dakle, naizmjenično se na liste postavljaju muškarci pa žene ili obratno.
– Sada ćemo imati samo pet zastupnica u Saboru, iako znam da ima puno vrijednih i pametnih, ali samozatajnih žena u SDP-u. Vjerujem da mogu pridonijeti boljem radu stranke, pa ih pozivam da pomognu stranci, jednako kao što stranka mora pomoći njima. Cik-cak liste mi u SDP-u možemo postaviti kao interno pravilo, jednako kao što smo postavili pravilo izbora predsjednika stranke po načelu jedan član-jedan glas, a to su kasnije preuzele i druge stranke – objašnjava nam Hajduković dio svog programa za novi SDP.
Cik-cak liste spominjale su se kao ideja kod posljednje promjene zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, no taj prijedlog na kraju nije uvršten u konačni prijedlog izmjena. Dapače, većina stranaka na prošlim, ali i na ovim posljednjim prijevremenim izborima nije ispoštovala tzv. žensku kvotu, zbog čega su im prijetile i financijske kazne. Oni koji su i ispoštovali tu kvotu, žene su uglavnom stavili na dno liste, s kojeg teško uspijevaju osvojiti mandate.
ovo guranje žena na silu na liste je glupost jer svatko ima jednako ustavno pravo kandidirati se za svaku javnu dužnost pa i za Sabor, a ako se a priori uvjetuje da mora biti 50% jednog spola, tu automatski nema jednake dostupnosti svima jer će mnogi otpasti samo zbog "pogrešnog" spola!