SKUPE FOTELJE

Imamo ministara i članova Vlade kao zemlja s 400, a ne 4 milijuna stanovnika

Foto: Borna Filic/PIXSELL
milanović, orešković
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
zoran milanović, ivica račan
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Jadranka Kosor
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
12.12.2008.,Zagreb - Na redovitoj sjednici Vlada RH raspravljalo se o amandmanima na prijedlog proracuna za 2009. godinu. Jadranka Kosor, Vladimir Drobnjak, Gordan Jandrokovic, Ivo Sanader, Dragan Primorac Photo:Patrik Macek/PIXSELL
16.09.2016.
u 08:30
Kad je HDZ premoćno vladao, ministarska su se mjesta dobivala za nagrade, a kasnije su služila za namirenje brojnih koalicija
Pogledaj originalni članak

Dosadašnji pregovori o novoj Vladi ne pokazuju da bi moglo doći do smanjenja broja ministarstava i članova Vlade. Najkraća hrvatska Vlada, s Oreškovićem kao premijerom, ima čak 20 ministarstava te je uz dva potpredsjednika ulazila u red najvećih europskih vlada. Većina europskih država ima između 9 i 16 ministarstava, no Hrvatska se samo jednom, na početku prve Sanaderove Vlade, spustila blizu, na 14 ministarstava. I Sanader je ubrzo nakon dolaska na vlast jedno tadašnje ministarstvo razdvojio na dva pa je s dva potpredsjednika Jadranki Kosor prenio Vladu s osamnaest ljudi.

Da bi zadovoljila sve apetite koalicijskih partnera, Milanovićeva je Vlada prije nepunih pet godina povećala zatečeni broj ministarstava za tri, no za razliku od drugih premijera, Milanović svoju Vladu nije opteretio potpredsjedničkim mjestima jer su svi njegovi potpredsjednici istodobno vodili i ministarske resore.

Kad bi se vlade ocjenjivale samo po broju njezinih članova, a ne po onome što su i kako radili tijekom mandata, Ivo Sanader i Jadranka Kosor bili bi najracionalniji hrvatski premijeri, a odmah nakon njih slijedio bi Zoran Milanović. Pravilo je da vlade i administracija bujaju kada vlast sastavlja više stranaka, no kod nas sva pravila padaju u vodu jer ni premoćna pobjeda jedne stranke nije bila jamstvo male i efikasne Vlade. HDZ je do 2000. godine suvereno vladao zemljom, s predsjednikom Tuđmanom kao glavnom figurom i čovjekom koji je odlučivao o svemu, no svejedno su vlade iz tog razdoblja imale ministara kao da upravljaju državom s 400, a ne 4,4 milijuna stanovnika. Matešina i Valentićeva Vlada brojila je 31 člana, što ministara ili potpredsjednika koji su se svako malo izmjenjivali kao na traci. Za većinu su jedno od 24 ministarska mjesta bile dobro plaćene sinekure, a oba su Tuđmanova premijera imala i po šest potpredsjednika! U puno težim i izazovnijim vremenima s početka devedesetih Hrvoje Šarinić upravljao je Vladom sa 17 ministarstava i četiri potpredsjednika. Račanova široka koalicija imala je 20 ministara i tri potpredsjednika Vlade, a toliki broj ministarstava mogao bi imati i Andrej Plenković. Nakon zadnjih izbora bilo je govora da bi se broj ministarstava mogao smanjiti na 17, no ta je “reforma” brzo prekinuta kada je počela podjela fotelja i ministarskih resora.     

>> U vrhu nove Vlade: Plenković, Petrov, Stier i Ivana Maletić

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar comparator
comparator
08:56 16.09.2016.

S obzirom na broj manjinaca u Saboru morali bi imati i tristo zastupnika pa da jednom hrvati zavladaju svojom zemljom na kvalitetan način . To što je politika pribježište za hoštaplere koji razumiju mane društva i svoju priliku za uhljebljenje je drugi par čarapa.

DO
doktor1
11:04 16.09.2016.

Bjelorusija ima 8 milijuna biraca a puno manje zastupnika nego Hrvatska. Nama je dovoljno 101 zastupnik s tim da se obavezno mora mijenjati izborni zakon. Manjine ne mogu skupa imati vise zastupnika od hrvatske dijaspore. Hrvata u inozemstvu ima barem 3,5 milijuna a imaju 3 mjesta. S druge strane Srba nema ni 5% a imaju 3 zastupnika. Prije je dijaspora imala 9 mjesta pa je SDP-HNS to smanjio na 3 a povecao mjesta Srbima i manjinama. Pupovac je spijun i stalno na konzultacijama u Beogradu. U normalnoj zemlji bio bi u zatvoru a ne da on postvalja nekakve uvjete.