Andrej Plenković nakon izborne noći može biti spokojan. Za predsjednika HDZ-a izabran je kao jedini kandidat nakon ostavke Tomislava Karamarka, uz hipoteku da se za šefa stranke nije imao hrabrosti kandidirati nakon prošlih parlamentarnih izbora, kada je Karamarko, također, bio sam u kandidaturi za predsjednika HDZ-a.
Uljuđenost se ipak isplati
Izgledalo je da je Plenković došao na gotovo, HDZ je netom srušio vlastitu Vladu i Karamarko je bio pisiljen odstupiti s mjesta predsjednika stranke. Činilo se da je HDZ devastiran, a kuloarski se moglo čuti da Plenkovićeva budućnost na mjestu prvog čovjeka nije izvjesna potone li HDZ na izborima još dublje. No nakon sinoćnjih neslužbenih rezultata izgleda da je Plenković i nova ekipa u vodstvu ipak odradila dobar posao. Odluka da HDZ na izbore iziđe praktički samostalno, tek u savezništvu s HSLS-om i na listama s pojedinim kandidatima iz bivših partnerskih stranaka, pokazala se dobrom. HDZ ne samo da raskidom široke koalicije (na prošlim izborima HDZ je u savezništvu imao još sedam stranaka) nije izgubio nego je, prema sinoćnjim rezultatima, i profitirao jer osvaja više mandata nego na prošlim izborima. HDZ je profitirao i distanciranjem od HSP-a AS, tvrdih desničara, koji su samo štetili HDZ-ovu ugledu. I liste HDZ-a koje su sastavljene tako da na njima nisu bili najnepopularniji Karamarkovi ministri, ali ni Božidar Kalmeta koji je opterećen optužnicom, izgleda da su polučile uspjeh. Premda u određenim izbornim jedinicama, prema sadašnjim rezultatima, HDZ nije uspio prebaciti broj mandata u odnosu na prošlu godinu. Plenkoviću se očito isplatila i njegova uljuđenost, civilizirana polemika s političkim suparnicima i zaziranje od teških riječi. Iako mu nedostaje političke strasti i njegovi su istupi često mlaki, birači mu to nisu zamjerili. Uostalom, dozu političke hrabrosti pokazao je i kandidaturom u prvoj, zagrebačkoj izbornoj jedinici iz koje su bježali svi šefovi HDZ-a s obzirom na to da ona za desnicu nije lagana.
Pronaći model suradnje
Po svemu sudeći, Plenković u idućem razdoblju može računati na poprilično čvrstu poziciju u HDZ-u, ali očekuje ga formiranje stabilne i učinkovite Vlade. I dalje na vlast neće moći bez Mosta, koji će opet biti presudan faktor za sastavljanje Vlade, a bit će mu potrebni i manjinski zastupnici koju su mu znatno naklonjeniji nego što su bili bivšem šefu Karamarku. U HDZ-u već računaju i na odmetnute mostovce koji su na izbore izišli u koaliciji sa Živim zidom, smatrajući da će se oni prikloniti HDZ-u ako su osvojili mandate.
Izbornim rezultatom može biti zadovoljan i Vladimir Šeks, politički lisac, koji je i dao vjetar u leđa Andreju Plenkoviću u kandidaturi za šefa HDZ-a. U HDZ-u već danima citiraju Šeksovu izreku da pobjeda sve pokrije, a poraz sve razotkrije. U ovom slučaju, sve će ostati pokriveno i očito neće biti nezadovoljstva u HDZ-u. No zadovoljan izgleda može biti i Milijan Brkić, zamjenik šefa HDZ-a, koji prema trenutačnim rezultatima ulazi u Sabor. Osvajanje preferencijalnih glasova njemu je bilo važnije za učvršćivanje pozicije u HDZ-u. Ostane li do jutra na prolazu, i njegova sudbina u HDZ-u neće biti neizvjesna. Plenković i Brkić morat će pronaći dugoročniji model suradnje, premda se od dolaska Plenkovića u HDZ nagađalo da Milijan Brkić kao zamjenik ne pristaje uz takvog predsjednika.
Plenković političku zrelost sada mora pokazati u pregovorima s Mostom, jer ako se ponovi prošla Vlada, to Hrvatskoj neće donijeti ništa dobro. Budući da se već u kampanji prema Mostu postavio tvrđe nego Kaamarko prije godinu dana, kada su okolnosti bile drugačije, može se nagađati da ni HDZ Mostu neće biti lagan pregovarač.
Ja sam očekivao da će većina medija danas izaći u crno bijelom izdanju ili bar sa crnim florom preko naslovnice.