Prvi put izlazite na izbore, a Pametno je također vaša prva stranka. Zašto ste se odlučili uključiti u politiku?
Motivirao me svakodnevni život. Radim u KBC-u Split, velikom, javnom sustavu koji pokazuje neučinkovitost i simptome negativne selekcije. U zdravstvu napreduju podobni umjesto sposobnih. Shvatila sam da se stvari neće promijeniti budemo li šutjeli, s ciljem zadržavanja svojih makar najsitnijih pozicija i privilegija.
Kako sam predsjednica udruge koja se bavi jačanjem roditeljske kompetencije, u suradnji s Gradom Splitom uvidjela sam da gradske službe ne funkcioniraju na dobrobit građana. Smatram da se u našem društvu stvari ne odvijaju kako bi trebalo i uključila sam se osnivanjem Građanske inicijative Za pametne ljude i pametan grad, koja je prošle godine postala stranka Pametno.
Majka ste troje djece i predsjednica Kluba trudnica i roditelja Split. Što mislite o pronatalitetnoj politici koju najavljuju velike stranke i kakav je stav stranke Pametno?
Mjere koje oni najavljuju populističke su i jednokratne, neće dovesti do povećanja nataliteta. Mi demografsku politiku promatramo kroz cjelokupna zbivanja u društvu. U prvom redu treba omogućiti gospodarstvu stvaranje novih radnih mjesta i zapošljavanja mladih ljudi što bi poboljšalo natalitet. Što se tiče pronatalitetnih mjera, puno treba ulagati u rani razvoj i u servise koji će pomagati zaposlenim roditeljima. Predškolski odgoj treba biti dostupan svima, a do četvrtog razreda svima treba omogućiti produženi boravak, da djeca ne budu prepuštena sebi dok roditelji rade.
Može li stranka Pametno ulaskom u Sabor utjecati na promjene koje želite provesti?
I jedan glas u Saboru može predložiti i potaknuti promjene. Samim ulaskom u Sabor mogu se početi mijenjati stvari. Naravno da je to lakše iz izvršne vlasti, ali mi je ne želimo pod svaku cijenu.
Dobro je da se stvaraju ogranci orjune kakav je i Pametno, kako bi se razvodnjavali yugo glasovi.