2006. Zoran Milanović obavlja posao glasnogovornika SDP-a, a u rujnu te godine izabran je za SDP-ova koordinatora u četvrtoj izbornoj jedinici za parlamentarne izbore koji će biti održani godinu kasnije.
2007. Nakon smrti Ivice Račana, Milanović ubrzo objavljuje kandidaturu za šefa stranke. Na unutarstranačkim izborima pobjeđuje Željku Antunović, Milana Bandića i Tonina Piculu. U studenome gubi izbore od HDZ-a Ive Sanadera i SDP ponovno odvodi u oporbu.
2008. Čelno mjesto u SDP-u potvrdio je i na redovnim stranačkim izborima u svibnju 2008. godine. Na izborima Milanović pobjeđuje Davorka Vidovića i Dragana Kovačevića.
2009. Već u drugoj godini svog četverogodišnjeg mandata na čelu SDP-a Milanović svoju, najjaču oporbenu stranku polako počinje pripremati za parlamentarne izbore 2011. jer HDZ upada u veliku krizu nakon što je Ivo Sanader dao ostavku na mjesto predsjednika Vlade.
2010. Ta godina počinje dobro za SDP i Milanovića. Ivo Josipović postaje predsjednik RH, Milanović se nekoliko mjeseci prije riješio svog opasnog stranačkog rivala Milana Bandića, a popularnost SDP-a raste i Milanoviću se smiješi prva pobjeda na parlamentarnim izborima.
2011. Na parlamentarnim izborima Kukuriku koalicija (SDP, HNS, IDS i HSU) predvođena šefom SDP-a Zoranom Milanovićem uvjerljivo pobjeđuje HDZ i bivšu premijerku Jadranku Kosor. SDP vrlo lako formira Vladu.
2012. U prvoj godini mandata Vlada Zorana Milanovića ne snalazi se dobro, dolazi do prvih trzavica unutar stranke, ali Milanović na unutarstranačkim izborima opet pobjeđuje (bez protukandidata) i osvaja još jedan četverogodišnji mandat na čelu SDP-a.
2013. I u drugoj godini mandata Vlada Zorana Milanovića nikako da ubaci u višu brzinu. Popularnost pada i Milanoviću kao premijeru i SDP-u u cjelini.
Otvaraju se pukotine u stranci i pojedinci sve hrabrije kritiziraju šefa stranke.
2014. Milanović se brutalno sukobljava sa Slavkom Linićem, tada jednim od dva-tri najjača igrača u SDP-u. Na dramatičnom glasanju slabom većinom na sjednici Glavnog odbora Linić biva izbačen iz stranke. Od tada Milanovićev autoritet opet jača.
2015. Godina za SDP počinje loše – na Pantovčak dolazi Kolinda Grabar-Kitarović (HDZ). Na izborima SDP i HDZ “igraju” 0:0, ali u poslijeizbornim pregovorima Most izabire HDZ. Milanovićev SDP opet ide u oporbu.
2016. Vlada Mosta i HDZ-a raspada se samo nekoliko mjeseci nakon formiranja. SDP ipak to ne uspijeva kapitalizirati. Nakon poraza na izborima, Milanović najavljuje odlazak s čela SDP-a.
>> Koliko je Zoran Milanović izgubio u glasovima hrvatskih Srba?
Propagandistice Memorandum politike jako velika pobjeda kad su vaskoliki narod manjine i vecine, narode i narodnosti kroz okupirane medije blagile hdz, vise nebu isli Rašovici