PLANET POLITIKE

Janša žrtva 'tridesetogodišnjeg rata'

11.09.2008.
u 16:10
Pogledaj originalni članak

Teško je odgovoriti na pitanje zašto bi jedan uspješan političar, na najodgovornijem mjestu u susjednoj Sloveniji, ugrozio svoj ugled i egzistenciju te se na vrhuncu karijere sastajao i uzimao mito iz ruku jednog nazovi biznismena, poznatog po dubiozama u Sloveniji i Hrvatskoj. To se pitanje postavlja u jeku predizborne kampanje u susjednoj Sloveniji, opterećenoj optužbama za korupciju protiv premijera Janše.

Kada je riječ o trgovini oružjem sa Slovenijom i Hrvatskom, treba prije svega podsjetiti da dvije strane tvrtke već dugo ovdje nastoje poslovati, a to su finska Patria i austrijski Steyr. I Finska i Austrija su neutralne države i njihova trgovina oružjem trebala bi biti pod strogom kontrolom politike i civilnog društva.

Značajno je da je švedski novinar finske televizije YLE, koja je u dvotrećinskom vlasništvu države, Magnus Berglund, materijal koji bi Janšu trebao teretiti zbog primanja mita pri kupnjr tenkova, dobio od vlade. Pred dosta godina je i austrijska tvornica vojne opreme Steyr došla pod udar kritike kada se njeno oružje, primjerice u iransko-iračkom ratu, ali i na nekim drugim kriznim žarištima, našlo u arsenalima zaraćenih strana.

Finska i austrijska tvrtka već tridesetak godina međusobno ratuju u oštroj konkurenciji na tržištu. Dolaskom američkog giganta General Dynamics u austrijski Steyr taj se rat još više i žešće rasplamsao. Neutralna Finska, koja je u Drugom svjetskom ratu do 1944. ratovala na strani Hitlera, ima još i danas specifičan položaj u odnosu na Rusiju.

I sam maršal Mannerheim, tvorac moderne Finske, bio je ruski oficir, dok je bivši Sovjetski Savez nakon Drugog svjetskog rata u Finskoj dugi niz godina imao vojne baze. U Finskoj danas djeluje velik broj ruskih poduzeća koja se otvoreno ili prikriveno bave svim vrstama trgovine, pa i vojnom opremom.

Naravno da to Amerikanci znaju i logično je da je to za njih trn u oku. Isto je tako razumljivo, da se dugogodišnji konkurentski rat između finske i austrijske tvrtke vodi i oko političkih specifičnosti dviju država, koje duboko zadiru u vojno-sigurnosnu problematiku. Dva ratna broda nedavno kupljena u Finskoj za potrebe Flote HRM-a podsjećaju na davne sovjetske korvete tipa "Ninočka".

S druge strane, Austrija, koja je poput Finske, također neutralna država, ima drukčiji profil. Njena vojna struktura, njen časnički kadar, izrazito su prozapadno orijentirani i tijesno surađuju s NATO-om i Amerikancima. Mnoge pojedinosti upućuju na to da bi Janša mogao postati žrtvom dugogodišnjeg konkurentskog rata između dvije tvrtke.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr