MOBITELI ZRAČENJE I ZDRAVSTVENI RIZICI

Jesu li mobiteli opasni?

Foto: import
Jesu li mobiteli opasni?
02.02.2006.
u 14:44
Pogledaj originalni članak

Prve rasprave o štetnosti zračenja mobitela stare su valjda koliko i sami mobiteli. One traju i danas, zahvaljujući tome što još uvijek nije napravljeno sveobuhvatno znanstveno istraživanje koje bi jednom zasvagda ustvrdilo kakve su posljedice zračenja mobitela na ljudski organizam. Već sama činjenica da takvo što ne postoji jednima je dovoljan dokaz da mobiteli zapravo uopće nisu štetni jer da jesu, to bi valjda netko već jednom dokazao dok drugi upravo iz nedostatka istraživanja izvlače zaključak da su mobiteli sigurno štetni, ali da moćna mobilna industrija ne želi da se to zna pa zato onemogućuje istraživanja.

Istina je, kao i uvijek, negdje u sredini. Mobiteli definitivno zrače, i to vrstom zračenja koja nikako nije neškodljiva za ljudski organizam. No neovisna zdravstvena istraživanja postoje, i pomažu nam da postupno sklopimo sliku o djelovanju tog zračenja na nas. Štoviše, svakih nekoliko mjeseci objelodani se neko istraživanje, iz kojeg se, suprotno željama znanstvenika koji su ga proveli, obično izvlače pojednostavljeni zaključci tipa "mobiteli su štetni" ili "nije to ništa". Od nedvosmislenog zaključka o štetnosti mobitela dijele nas još godine istraživanja, no ipak svakog mjeseca znamo nešto više o tome.

Tako već sada znamo da mobiteli ne mogu uzrokovati rak mozga. Prošlog su mjeseca objelodanjena istraživanja britanskih i njemačkih znanstvenika koja su pokazala da se oboljeli od te opake bolesti nisu služili mobitelima više od prosječnih građana. Ta su dva istraživanja dio Interphonea, projekta Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) koji se provodi u nizu zemalja i koji još nigdje nije uspio dokazati vezu između mobitela i raka.

No švedski su znanstvenici u sklopu istog projekta ustvrdili da korištenje analognih mobitela (onih koji su se kod nas koristili u ugašenoj mreži Mobitel) povećava rizik od dobivanja jedne vrste benignog tumora, koji bi se često pojavio baš pored onog uha na kojeg su oboljeli oslanjali mobitel. Srećom, to ne vrijedi za današnje GSM i 3G telefone koji daleko manje zrače.

A da ne izazivaju rak, nepobitno su još ranije dokazali Danci: tamošnji su doktori usporedili podatke o svim oboljelima u zemlji s podacima o svim korisnicima mobitela i nisu našli nikakvo preklapanje. Dakle, mobiteli ne uzrokuju rak, ali vjerojatno nisu baš sasvim nevini. Koliki su zdravstveni rizici koje donose o tome možemo samo nagađati. No to je, kako bi rekli Amerikanci, "educated guess".

Golema većina stručnjaka danas smatra da mobiteli, pa čak i njihove bazne stanice, ne predstavljaju takvu prijetnju da bi ih se trebali kloniti. Oni oprezniji među njima ipak savjetuju da za razgovor koristite slušalice (žične ili bežične Bluetooth) te da mobitele ne držite u džepu, blizu reproduktivnih organa. Zlu ne trebalo...

Pogledajte na vecernji.hr