Staro je pravilo da su najbolje emisije HTV-a u neatraktivnim terminima. Jučer je tako u Društvenoj mreži u rano popodne prikazan dokumentarac "Branino blago". Ponekad mrvicu usporen, ne bi osvojio Pulitzera, ali je topla priča koja gledatelja ni u ova ogrubjela vremena ne ostavlja ravnodušnim.
Glavna je junakinja Branimira Bosanac, djevojka koji je napustila dobar život u Zagrebu, kako bi se vratila u Daruvar baki, koja ju je odgojila, i kojoj sad treba pomoć. Usput sadi lavandu i brine o čoporu napuštenih peseka.
Film je djelo scenarističko-redateljskog dvojca Andreje Čakić i Darka Halapije, što pokazuje da se dobre stvari ne događaju slučajno jer je ovaj tandem već snimio film o Žuži Jelinek i na primjer o tri generacije kuhara u jednoj obitelji, koji su kuhali i Titu i Tuđmanu.
A sve se možda i ne bi dogodilo da nije bilo pod paskom Roberta Zubera, šefa dokumentarne produkcije, profesionalca koji posjeduje rijedak dar: osjećaj za ljude. Nije podbacio ni razgovorni dio emisije, premda se u studiju nije dogodilo čudo nego tek jedan, dobar sugovornik. Što je formula koja se prerijetko primjenjuje.
Kao da netko ambiciozan na televiziji misli da kakofonija u studiju pridonosi atraktivnosti sadržaja, iako su mnogoljudni tv showovi često ne samo neslušljivi nego i iritantni. Psihologinja Gorana Hitrec, i bez osobite pomoći voditeljice, vrlo je suvislo progovorila o bakama i djedovima koji, otkad je kriza, djeci pomažu i financijski. Nekima da bi mogli kupiti stan ili auto, većini da bi imali za grah i kupus. Pa, treba li druga tema ili jači sugovornik za udarni termin?
Došla je u Daruvar da bi uzela kuću na lažljiv i pokvaren način. Prevarila je svih da bi se domogla kuće a psi su samo paravan da ima 40 godina ni dana radnog staža a uzima donacije za svoje potrebe. To je jedina istina.baba zdenka je imala i drugu unuku koja se o njoj brinula 10 god prije branimire pa o njoj nitko ne piše!