ISKUSTVO DRUGO Voćar Željko Turopolec iz Petrijevaca kod Osijeka megagreen rabi već tri godine

Kako je idared postao slađi od drugih

20.06.2006.
u 16:28
Pogledaj originalni članak

Voće Željka Turopolca puno je slađe, listovi su deblji i zeleniji, a prirast kako ploda tako i samoga stabla iz godine u godine sve je veći. Sve to, kaže, zahvaljuje megagreenu. Čuo je za njega prije tri godine od Zorana Gaćine. Otad taj umirovljeni električar, fotograf amater i već osam godina uspješan voćar ne traži nijedno drugo prirodno mineralno sredstvo za folijarnu prihranu i zaštitu biljaka. Već nakon prvog korištenja razlika je bila zamjetna i danas sam više nego zadovoljan kaže voćar koji danas uzgaja voćke na 3 ha. U impresivnome voćnjaku 1000 je stabala jabuka, 300 krušaka, 200 šljiva i 300 bresaka. Uz njih ima zasađene višnje i marelice te malo vinove loze. Proizvodi jabuke idared, ali i granny smith, gloster i zlatni delišes kao oprašivače.

Nosio sam industrijsku jabuku u pogon za proizvodnju sokova i na analizi su utvrdili da moja jabuka idared, inače kiselkasta jabuka sa oko 11 % šećera, u sebi sadrži čak 16 % šećera. Tome je "krivac" vjerojatno kalij kojega ima u megagreenu, a koji na sebe veže šećer. Usto sam primijetio da su listovi deblji i zeleniji pa sam smanjio insekticide jer ih insekti koji sišu ne mogu probiti govori. Na žalost, u proizvodnji voća i dalje nije reguliran otkup, pa i sada voće plasira gdje se snađe. Gdje će završiti pet vagona kvalitetnih jabuka, koliko očekuje ove godine, nije siguran i nada se da će država napokon nešto učiniti.

U međuvremenu nastavlja borbu na tržištu i uzgoj voća koji je počeo iz zdravstvenih razloga odlučio je probleme s kralježnicom riješiti radom u prirodi.

Pogledajte na vecernji.hr