Kolumna

Oko Josipa Đurekovića svađaju se Velimir Visković i Slobodan Prosperov Novak

Foto: screenshot HRT
Oko Josipa Đurekovića svađaju se Velimir Visković i Slobodan Prosperov Novak
24.10.2013.
u 12:26
Nekad su na ljestvici najtraženijih knjiga dominirali veliki svjetski književnici, a danas na njoj nema nobelovke Alice Munro, no zato je knjiga Rujane Jeger o njenoj intimnoj povezanosti s njezinim psom pravi hit u "Pola ure kulture"
Pogledaj originalni članak

Novinar Gordan Nuhanović, autor najbolje i najnovije rubrike u emisiji “Pola ure kulture”, stoji pred školskom pločom na kojoj je kredom napisao, u četiri kolone, najtraženije knjige ovog tjedna i one iz 1998. godine. Usporedba naslova i autora pokazuje koliko smo u petnaest godina poglupjeli, profesorski simpatično obrazlaže g. Nuhanović, jer knjige koje su se 1998. godine najviše tražile pisali su veliki autori, a prvih sedam naslova na današnjoj ljestvici obično su smeće.

Na njoj nema ni jedne od dvije prevedene knjige nobelovke Alice Munro, no zato je knjiga Rujane Jeger “Bez dlake na jeziku”, o njenoj intimnoj povezanosti s njezinim psom, pravi hit. Među tjednih sedam knjiga nema ni knjige “Sto faca i Aca” novinara Aleksandra Stankovića, koja je prošlog tjedna bila na vrhu. Razlog njena nestanka vrlo je jednostavan. U gigantskom sustavu nakladnika Stankovićeve knjige (zagrebački VBZ) ovog je tjedna nedostajao mali kotačić – gospođa koja šalje podatke bila je na bolovanju.

Da “Pola ure kulture još daje znakove života, osim Nuhanovićeve rubrike, svjedoči i objavljeni odgovor Velimira Viskovića na prošlotjednu zamjerku Slobodana Prosperova Novaka da u Viskovićevoj “Hrvatskoj književnoj enciklopediji” ima premalo redaka o Josipu Đurekoviću. U Novakovoj “Povijesti hrvatske književnosti” nema ni retka o Josipu Perkoviću. Pogreška je golema, osobito ako je mjerimo Novakovim mjerilima – zaključuje g. Visković. Slobodan Prosperov Novak odgovorit će mu idućeg tjedna.

>>Kći šefice Vesne Karuze u maminoj emisiji!

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.