Kondenzacijska tehnika štedi energiju, a poboljšava grijanje

06.05.2009.
u 10:17
Pogledaj originalni članak

Pojam kotlovnica u mnogih će vjerojatno pobuditi predožbu mračnog, vlažnog prostora s bučnim i kaotičnim spletom cijevi. No ulazak u kotlovnicu obitelji Novosel iz Krušljeva Sela otkriva svijetlu, tihu, besprijekorno čistu i urednu prostoriju u kojoj su instalacije pod kontrolom visokotehnoloških uređaja. To je mozak sustava grijanja kuće koji automatski regulira temperaturu za svaku etažu, a na pokazivačima se lako mogu odčitati podaci o radu sustava.

Srce sustava suvremeni je plinski kondenzacijski kotao – profinjeni uređaj koji za stvaranje topline iskorištava čak i dimne plinove koji nastaju izgaranjem goriva, a koji se u običnim sustavima grijanja ne mogu iskoristiti i odlaze kroz dimnjak.

Pametna ušteda goriva
Naime, pri izgaranju u dimnim plinovima nastaje vodena para koja se hlađenjem pretvara u kondenzat (vodu), a kondenzacijski kotao iskorištava energiju koja se u toj pretvorbi oslobađa. Kondenzacijska tehnika omogućuje znatne uštede goriva, a ‘pametnom’ regulacijom izgaranja otpuštanje štetnih plinova u okoliš svedeno je na minimum.

– Prešli smo s klasičnoga centralnog grijanja na kondenzacijsko zbog velikih mogućnosti uštede. O tome smo mnogo doznali dok smo radili u Njemačkoj gdje državne potpore građanima za ugradnju štedljivog grijanja dosežu čak 30 posto. Da takve potpore postoje u Hrvatskoj, novi načini grijanja bili bi mnogo dostupniji – kažu umirovljenici Mira i Branko Novosel koji su zajedno sa sinom i snahom prije dvije godine energetski osuvremenili cijelu kuću.

Cjelovita energetska obnova
– Posve smo promijenili instalacije: ugradili smo podno grijanje jer ono ima najbolji učinak iskorištavanja topline, a ostavili smo i već postojeće radijatore jer se još mogu koristiti. Sustav smo dopunili solarnim grijanjem s kojim cijele godine imamo dovoljno tople vode bez potrebe za trošenjem plina. No da bismo doista smanjili energetske gubitke, bilo je potrebno obnoviti krov i fasadu, a izolaciju smo pojačali i ‘štedljivom’ drvoaluminijskom stolarijom – objašnjavaju Novoseli čija okućnica također odiše ekologijom: obrađuju vrt bez pesticida i umjetnih gnojiva, pripremaju kompost...

– U uštedi energije i očuvanju okoliša treba biti odgovoran i racionalan, a to se i te kako osjeti na kućnim računima koji su upola manji – kažu Mira i Branko Novosel koji preporučuju da prije rekonstrukcije treba točno znati što želite i angažirati provjerene stručnjake koji jamče kvalitetu i održavanje sustava.


Prije kupnje dobro istražite ponudu

Obitelj Novosel dobar je primjer obuhvatnog pristupa energetskim uštedama, kaže Branko Frigan, suvlasnik tvrtke Frigan Usluge i ovlašteni monter tvrtke Fero-Term za opremu i servisiranje uređaja Buderus. – Grijanje treba biti osmišljeno po mjeri, u skladu s okolinom i potrebama stanara, pa se ne preporučuje postupna nadogradnja. Ugradite li odmah cjelovit sustav, to je mnogo isplativije od naknadnih promjena. No prije svega valja odrediti što namjeravate ugraditi i prikupiti više ponuda prodavača u kojima je točno navedeno o kakvim je proizvodima riječ, kako biste ih mogli usporediti. Važna je izolacija objekta, pa razmišljajte o fasadi i stolariji. Preispitajte svoje navike: mnogi doslovce rasipaju toplinu istodobnim grijanjem i provjetravanjem, ili kupuju uređaje koji imaju preveliku snagu, a time i potrošnju u odnosu na veličinu prostora – preporučuje Branko Frigan.

Pogledajte na vecernji.hr