Posjet engleskoga kraljevskog para Sloveniji dogodio se doduše nenadano, ali je očito trebao odaslati novu i trajnu poruku. Ako neki politički analitičari Hrvatsku danas doživljavaju kao germanofilsku državu, a Sloveniju kao više germanofobnu, onda taj posjet nije iznenađujući.
Još je manje iznenađujuća razmjena darova, kada je predsjedniku Danilu Türku dodijeljeno prestižno odličje imperija “The Most Honourable Order of the Bath”. To je velika čast za susjednu državu.
Poznato je da Windsori ništa ne rade slučajno. Višednevno putovanje kraljevskog para kroz Sloveniju i Slovačku dva desetljeća nakon osamostaljenja bilo je puno više od protokolarnog dizanja zastave sv. Jurja u zemljama koje se inače nalaze u sferi austro-njemačkog utjecaja. Kraljevski je par u Sloveniji pokazao da su postavke EU, a realpolitika je nešto sasvim drugo.
Recimo da Otok kao najstarija država u Europi o toj istoj Europi još razmišlja u svojim tradicionalnim okvirima ravnoteže sila na kontinentu. Kraljica je u komunističkoj Jugoslaviji bila dva puta. Ovaj posjet, treći po redu, i to baš u najnaprednijoj državi bivše komunističke Jugoslavije, mogao bi tako značiti pokušaj uspostave nove ravnoteže i jačanje utjecaja koji je Ujedinjeno Kraljevstvo nakon raspada bivše države ovdje izgubilo.
U slovenskim medijima u vrijeme posjeta nije manjkalo pronicavih e-mailova. Neki su podsjećali na to da je kraljica u Ljubljani odsjela samo na puškomet od Kočevskog roga. Njezin se boravak poklopio s potresnim trenutkom, kada je Dežmanova komisija iznijela rezultate znanstvenog istraživanja poratnih zločina prema kojemu je na slovenskim poljima smrti likvidirano 80.000 ljudi. Da nije bilo Engleza, ne bi bilo ni Kočevskog roga, upozoravao je čitatelj.
Danas, nakon irskog odbijanja Lisabonskog ugovora, EU je u teškoj institucionalnoj krizi, možda najtežoj od svojega osnutka. Upitno je proširenje Unije, što pogađa Hrvatsku čije pristupne pregovore koči susjedna država. Ako se prisjetimo engleskog kočenja početka pregovora između Hrvatske i EU, nije teško pretpostaviti da bi se Ljubljana i London i tu mogli naći na sličnoj valnoj dužini.