Kriza je izazov za poduzetnike

01.03.2009.
u 13:14
Pogledaj originalni članak

KRIŽEVCI - Svoja desetogodišnja iskustva o takozvanoj ekonomiji zajedništva razmijenili su u subotu i nedjelju u sjedištu Vjerske zajednice Djelo Marijino-Pokret fokolara u Križevcima sudionici međunarodnog kongresa, njih 160, iz Češke, Bugarske, Hrvatske, Italije, Mađarske, Makedonije, Poljske, Rusije, Slovenije, Slovačke i Srbije.

Zajedničko je mišljenje sveučilišnih profesora, gospodarstvenika, poduzetnika, menadžera i studenata ekonomije iz tih zemalja da je ekonomija zajedništva zasnovana na duhovnosti, kulturi davanja i solidarnosti jedan od prihvatljivih modela za izlazak iz opće gospodarske i financijske krize po kojem su ljudi važniji od profita.

- Kriza je izazov za promjenu ekonomskih, ali i društvenih odnosa, a Jugoistočna Europa ima vrijednosti i iskustava koje može ponuditi Zapadu. Pritom poduzetnici moraju biti optimisti, jer pesimisti nikada ne nalaze izlaz iz teških situacija kao što je sadašnja u svijetu, poručio je prof. dr. Luigino Bruni, sveučilišni profesor političke ekonomije iz Milana i predsjednik međunarodnog odbora ekonomije zajedništva.

U proteklih deset godina ekonomija zajedništva zaživjela je pogotovo u zemljama u tranziciji na način da su bogatiji poduzetnici besplatno odvajali dio dobiti u poticanju novih poduzetnika i zapošljavanju ljudi. (on)

Pogledajte na vecernji.hr