Art déco u MUO

Art déco u MUO pokazuje kako se ugodno živjelo između dva rata

muo30
Foto: Ravnatelj Gašparović i ministar jasen Mesić foto Željko Lukunić/Pixell
muo19 (1)
Foto: Autori izložbe s muzealcima
muo04 (1)
Foto: Mate Meštrović, Jasen Mesić, Rumjana Meštrović i Božo BIškupić
muo03 (1)
Foto: S otvorenja izložbe
muo05 (1)
Foto: S otvorenja izložbe
muo04 (1)
27.01.2011.
u 14:55
Zainteresirani posjetitelji izložbu mogu besplatno razgledati u sklopu Noći muzeja u petak 28. siječnja
Pogledaj originalni članak

Jedan je od najvećih ovogodišnjih projekata Muzeja za umjetnost i obrt izložba “Art déco i umjetnost u Hrvatskoj između dva rata”. S više od 750 izložaka primijenjene umjetnosti u muzejskim dvoranama slaže se priča o bogatstvu života i hrvatskim odgovorima na suvremena zbivanja i stil života koji su posredovali mediji, tisak poput revije Svijet, prve velesajamske izložbe Zagrebačkoga zbora, sportska natjecanja, plesovi, gramofoni. Ako je suditi prema velikom zanimanju publike na otvorenju izložbe, posjetitelja neće nedostajati. Pogotovu stoga što škrte financije u 2011. godini neće donijeti mnogo velikih izložbenih multimedijskih i interdisciplinarnih projekata.

Kako je uvodno naveo Miroslav Gašparović, ravnatelj MUO i autor dionice slikarstva, ova izložba s mnoštvom suradnika prvi je pokušaj upozorenja da je u našoj sredini međuratno vrijeme donijelo visoku kulturu svakodnevice, a art déco je, za razliku od drugih stilskih razdoblja, u Hrvatskoj ostao u međuprostoru. Tim razdobljem nisu se pretjerano bavili ni povjesničari umjetnosti. Dok je secesija uglavnom definirana kao stilsko razdoblje, tek ova izložba u Muzeju za umjetnost i obrt ima cilj definirati stilski idiom art décoa, upozoriti na glavne protagoniste i pokazati njegove utjecaje na hrvatsku primijenjenu umjetnost.

Izložbu je postavio i vizualni identitet kreirao dizajner Ranko Novak. Uz Viktora Žmegača koji je dao povijesni okvir i analizu vremena i prostora, sinopsis izložbe napravila je dr. Jasna Galjer,  Anđelka Galić i Miroslav Gašparović. Pojedine segmente obradili su Irena Kraševac (kiparstvo), Aleksandar Laszlo (arhitektura), Đurđa Barlett (moda), Ana Lederer (kazalište) i Marija Tonković (fotografija). 

A kako se udobno i "moderno" živjelo između dva svjetska rata, u skladu s ostalim europskim tendencijama i sredinama, svi zainteresirani posjetitelji mogu besplatno razgledati u sklopu Noći muzeja u petak 28. siječnja. Izložba će ostati otvorena do kraja travnja ove godine.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

OB
-obrisani-
05:12 28.01.2011.

To ugodno zivljenje nije bilo u Hrvatskoj vec u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, kako je ondasnjoj drzavi bilo ime. Znaci falsificiranje stvarnosti vec u samom naslovu! Logicno bi bilo da se uskoro napravi izlozba \'Kako se lijepo zivjelo u Jugoslaviji sa marsalom Titom\' ali bez falsificiranja molim! PLJUC!

DO
dobravečerhr
08:25 28.01.2011.

...\"kako se ugodno živjelo između dva rata\"... Da ali to se odnosilo na 1% bogatog stanovništva a ostatak je rintal za njih i kupoval ugljen za grijanje na komade...

BK
B Kosa
10:14 28.01.2011.

Bilo je jako dobro kada su titini usljivi partizani otimali ranu i stiku od gladnog naroda a bilo je radnika iz 60 godina koji su radili tesko i ostajali duzni za radnicki restoran bilo je dobro nekim partijasima i titinim pionirima koji su nosili stafate.