Igrali smo novi nastavak kultnog serijala

Assassin's Creed se vratio originalnim postavkama u priči o lopovu Basimu

Foto: Ubisoft
Assassin's Creed se vratio originalnim postavkama u priči o lopovu Basimu
10.10.2023.
u 09:52
Assassin's Creed uvijek se igrao kao lekcija iz povijesti i novi nastavak u tome nije iznimka: gusto naseljene ulice Bagdada iz devetoga stoljeća prepune su različitih narječja, običaja i detaljno rekonstruiranih predmeta
Pogledaj originalni članak

Trebao je biti proširenje Valhalle, ali na koncu smo dobili čitavu igru: Ubisoft je prošloga tjedna predstavio Assassin's Creed: Mirage, novo poglavlje u sada već kultnom serijalu o stoljetnoj borbi za prevlast između zavjereničkih redova ubojica i templara, koji iz sjene vuku konce svjetske politike.

Osim uzbudljive igre šuljanja i istraživanja, Assassin's Creed uvijek se igrao kao vrhunska lekcija iz povijesti i novi nastavak u tome nije iznimka: gusto naseljene ulice Bagdada iz devetoga stoljeća prepune su različitih narječja, običaja i detaljno rekonstruiranih uporabnih predmeta – samo za ovu igru Ubisoftov tim povjesničara i programera skenirao je tisuće artefakata koji se čuvaju u najprestižnijim arheološkim i muzejskim kolekcijama kako bi što vjernije prikazao svakodnevicu Abasinskog kalifata u vremenu u kojem se igra odvija.

Glavni lik Assassin's Creed: Miragea je Basim, kojeg smo upoznali kao sporedni lik u Assassin's Creed: Valhalli. Basim je sin arhitekta odgovornog za stvaranje Velike džamije u Samari, ali njegov je otac prognan i umro u siromaštvu nakon što je netko drugi preuzeo zasluge za njegov rad. U novom nastavku igre Basima susrećemo kao sitnog bagdadskog lopova i džepara čiji se život mijenja nakon susreta s Roshan, članicom reda ubojica koja se krije u brdima Alamuta, na području današnjeg Irana. Ono što slijedi uzbudljiva je priča o počecima reda ubojica koji dobro poznajemo, ali do sada nismo imali ovakvu priliku biti aktivni protagonisti njegova razvoja.

Kako se i sama franšiza razvijala, priče su postajale sve kompleksnije, a opcije borbe sve veće, zbog čega smo u nekim od recentnih nastavaka pomalo izgubili onaj osjećaj jednostavne, a pametne igra bazirane na šuljanju i ubijanju. Štoviše, i sam Ubisoft dijeli svoju franšizu u prvu i drugu fazu, pri čemu su drugu činili nastavci Origins, Odyssey i Valhalla, odreda bliži klasičnom role playingu nego igri šuljanja.

Assassin's Creed Mirage pokušaj je da se franšiza vrati na početne postavke, očito se vodeći filozofijom u kojoj je manje više – umjesto beskonačnih opcija prilagodbe oružja, odjeće i sposobnosti, na raspolaganju su nam značajno pojednostavljeni meniji i povratak bazičnoj mehanici penjanja, prikradanja i likvidacije neprijatelja. I mapa i broj sporednih misija čine se nešto manjima, kao i ukupno vrijeme igranja, ali zato se vratila opcija skrivanja među prolaznicima koja mi je fenomenalno pomogla izvlačenju iz nekih zeznutih misija u urbanim sredinama.

S druge strane, pojednostavljeno igraće iskustvo praćeno je i pojednostavljenom radnjom, što je velika šteta jer upravo je kompleksnost likova, uključujući onoga glavnog, bila važan faktor privlačnosti druge ere igara iz serije Assassin's Creed. U Mirageu Basim kao lik niti smrdi niti miriše, a ni sporedni likovi nisu posebno fascinantni, dok je radnja više u službi igre nego obrnuto – je li to dobro ili loše, ovisi o preferencijama igrača.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će se ova treća era Assassin's Creeda razvijati jer najavljene su čak tri nove igre koje bi trebale biti veće i narativno elaboriranije od Miragea, a prvu očekujemo već nagodinu. Do tada, Assassin's Creed: Mirage divna je igra s retro osjećajem, manja i lakša nego što bismo željeli, ali i lišena nepotrebnih kompliciranja koja su prečesto odvlačila pažnju sa glavnih misija i radnji.

Od prošloga tjedna Assassin's Creed: Mirage dostupan je na PlayStationu, Windowsima i Xboxu, ali i na iOS-u, što je novitet u koji i Apple i Ubisoft polažu puno nade.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.