Behrouz Boochani

Australci nagradili knjigu čovjeka kojem ne daju u Australiju

Foto: youtube
Australci nagradili knjigu čovjeka kojem ne daju u Australiju
02.02.2019.
u 08:20
Dobio je nagradu u zemlju koja mu je zabranila ulazak.
Pogledaj originalni članak

Dobitnik najznačajnije i financijski najizdašnije australske književne nagrade Behrouz Boochani nije došao u Melbourne na dodjelu, ali ne svojom odlukom. Naime, autor knjige “No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison”, nagrađene nagradom Victorian od 125.000 dolara, ne smije u Australiju.

Boochani je iranski Kurd, novinar, pisac i izbjeglica koji je tražio azil u Australiji, no kao i stotine ljudi koji dijele njegovu sudbinu, od australskih vlasti je u skladu s njihovim strogim zakonima odbijen i poslan u izbjeglički kamp na otok Manus u Papui Novoj Gvineji.

U izolaciji, u početku iza žice australskih vlasti, potom u alternativnom izbjegličkom smještaju, na otoku živi već šest godina, a knjigu je napisao putem poruka na perzijskom jeziku koje je WhatsAppom slao svojem prevoditelju Omidu Tofighianu.

Dobiti nagradu od države koja te ne želi paradoksalna je situacija pa je i kod autora logično izazvala paradoksalne osjećaje o kojima je Boochani za BBC rekao: “Sretan sam jer sam uspio svijet upoznati sa stanjem u kojem se mi izbjeglice ovdje nalazimo.

S druge strane, nemam se pravo ičemu radovati dok moji prijatelji i ja ovdje patimo. Sve što želimo jest sloboda i odlazak s otoka kako bismo započeli novi život.”

Boochani je od 2013. postao jak glas izbjeglica i gorljivi protivnik australske politike o čemu redovito piše za britanski The Guardian. Mobilnim telefonom snimio je i korežirao i dokumentarni film o životu na otoku “Chauka, Please Tell Us The Time”, a svojom knjigom svijetu želi poručiti da izbjeglice nisu ni anđeli, ali ni demoni, već sasvim obični ljudi.

Video s otvaranja Noći muzeja u Zagrebu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

SO
Sobrudolf
09:42 02.02.2019.

Niste vi izbjeglice, vi ste vojni dezerteri! Izbjeglice su zene, starci i djeca....

Avatar BilanMandić
BilanMandić
13:20 04.02.2019.

knjigu su nagradili soroševi plaćenici, a ne australci..

AU
autoritet
23:49 06.02.2019.

I Iranu živi 10 milijuna Kurda, pa valjda može i ovaj.