l poznati hrvatski dramski umjetnik Dragan Despot svojom monodramom "Na rubu pameti" obogatit će ovogodišnje jedanaesto izdanje festivala posvećenog jednom od najvećih hrvatskih pisaca – Miroslavu Krleži. Despot će predstavu s kojom nastupa već godinama izvesti 3. srpnja u 21 sat, i to u dvorištu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u Ilici 85. Na istom će mjestu dva dana ranije (1. srpnja) Festival Miroslava Krleže otvoriti njegov osnivač i umjetnički ravnatelj Goran Matović monodramom "Sjetite me se 2022." U toj će predstavi, koju je realizirao u suradnji s redateljima Krešimirom Dolenčićem i Patrikom Sečenom, ali i violončelistom Stankom Kovačićem dočarati svoj posljednji susret s Krležom.
Na ovoljetnom festivalu bit će ponovljena i lanjska festivalska produkcija predstave "Djetinjstvo u Agramu" redateljice Senke Bulić i dramaturginje Ane Prolić, realizirana u suradnji sa zagrebačkim kazalištem Gavella. I nju će publika moći vidjeti u Ilici 85, koja postaje stalnom festivalskom scenom ovog individualiziranog festivala posvećenog jednom piscu, a 6. srpnja je na rasporedu festivala "Ćelava Leda", nadasve zanimljiva predstava koja donosi začudni spoj Krležine "Lede" i Ionescove "Ćelave pjevačice". Ovu je predstavu režirala glumica Sara Stanić, a dramaturginja je Kristina Kegljen. Program sjećanja Krležinih suvremenika nastavlja se susretom s poznatim hrvatskim piscem i dramatičarem Slobodanom Šnajderom, a ni ove godine neće izostati popularno Putovanje Krležinim zagrebačkim adresama, a bit će otvorena i izložba Dijaloga Krleže i slikara Krste Hegedušića čiji je kustos ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Branko Franceschi.
U NSK će biti riječi o Krležinoj bogatoj rukopisnoj ostavštini, dok će na Krležin 129. rođendan, 7. srpnja, u kazališnoj kavani Kavkaz nedaleko od Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb tradicionalno u ranim jutarnjim satima biti održan Doručak kod Krleže najavljen kao gastronomsko-nadrealistička predstava s glazbom.
Pretužno je da se Krleža više ne čita i da jedan od naših najvećih naših pisaca biva zaboravljen. Po broju komentara i to se da zaključiti.