U zagrebačkom Atelieru Meštrović svečano predstavljen veliki dar umjetnikove obitelji Hrvatskoj

Djevojku s violončelom dočekala lijepa glazba Olje Jelaske

Foto: Tomislav Miletić/Pixell
Meštrović djevojka s violončelom
Foto: Tomislav Miletić/Pixell
Meštrović djevojka s violončelom
Foto: Tomislav Miletić/Pixell
Meštrović djevojka s violončelom
18.12.2013.
u 23:20
Umjesto formalističke ceremonije ravnatelj Muzeja Ivana Meštrovića Andro Krstulović Opara osmislio je pravi umjetnički događaj
Pogledaj originalni članak

Treba znati i davati, a ne samo uzimati. Tim je riječima svoje prigodno obraćanje uzvanicima u utorak navečer u Atelijeru Meštrović završio dr. Mate Meštrović. Rijetko se čuju takve riječi, a još rjeđe se vide provedene u djelo. Sin velikog umjetnika, skupa sa svojom suprugom Rumjanom Meštrović, zato je dobio veliki zahvalni pljesak i za riječi i za djelo.

Na rijetko lijepoj, plemenito zamišljenoj i ostvarenoj svečanosti Zagrebu je predstavljena Djevojka s violončelom, skulptura koju je Ivan Meštrović izradio u Americi oko 1955. godine. Patinirani gipsani kip čuvao se u galeriji u Baton Rougu, ali je bio u vlasništvu obitelji, odnosno Mate Meštrovića. Na poticaj supruge Rumjane on je ovu lijepu i vrijednu skulpturu odlučio pridodati darovnom popisu nekretnina i umjetnina silne, gotovo neprocjenjive vrijednosti koje su njegovi roditelji velikodušno darovali hrvatskoj državi i narodu.

Andro Krstulović Opara, ravnatelj Muzeja Ivana Meštrovića, s oduševljenjem je prihvatio dar i unatoč svim poteškoćama, u prvom redu financijskim, organizirao je ne samo dopremanje skulpture iz SAD-a u Hrvatsku nego i dostojan doček. Umjesto formalne ceremonije dobili smo izniman umjetnički događaj u kojem se Meštrovićeva umjetnost zagrlila s glazbom koju je za ovu prigodu napisala Olja Jelaska.

Lijep uvod u svečanost bila je najprije skladba Miris cedra libanonskog za klarinet i klavir u izvedbi Domagoja Pavlovića. Njega je pratila pijanistica Mia Elezović koja je imala još važniju i istaknutiju ulogu uz flautisticu Tamaru Cohu Mandić u praizvedbi trostavačne suite pod naslovom Meštrovićev san. Ugledna splitska skladateljica narudžbi je prišla s velikim poštovanjem i ozbiljnošću, a za lijep i skladan kontrapunkt kiparskih i glazbenih linija odlučujuća je bila profinjenost misli i liričnost melodija Olje Jelaske.

Spajanje suvremene hrvatske glazbe s likovnošću velikana Meštrovića u svojoj je zahvalnici naročito pohvalio skladatelj Berislav Šipuš, zamjenik ministrice kulture, a prigodnim refleksijama o Meštroviću i glazbi večer je obogatila i kustosica Barbara Kovačić Domančić. Na svečanosti je bila i delegacija grada Zadra koji će možda udomiti prvi brončani odljev Djevojke s violončelom.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.