Maestro Kitajenko

Snimio je 280 albuma, a novi snima s našom filharmonijom

Foto: Nina Đurđević/PIXSELL
Dmitrij Kitajenko
Foto: Nina Đurđević/PIXSELL
Dmitrij Kitajenko
Foto: Nina Đurđević/PIXSELL
Dmitrij Kitajenko
20.09.2017.
u 09:14
Predstavnici diskografske kuće Oehms Classics iz Kölna u Zagrebu će u Lisinskom snimiti dva koncerta maestra i zagrebačkog orkestra
Pogledaj originalni članak

U Zagrebu je jučer bilo kišno, ali u Lisinskom toplo na pokusu Zagrebačke filharmonije.

– Srećom, ne sviramo na otvorenom – rekao je uz smijeh maestro Dmitrij Kitajenko, slavni ruski i svjetski dirigent čija suradnja sa Zagrebačkom filharmonijom i njegovi redoviti dolasci u Zagreb sada već čine značajno poglavlje u povijesti našeg prvog orkestra.

Ne nalaze mu mane

Glazbenici svakom dirigentu nađu mane, ali kada je u pitanju karizmatični Kitajenko, teško da ćete naći ijednog zagrebačkog filharmoničara koji bi imao prigovor. Osvaja znanjem, iskustvom i autoritetom, glazbeničkom strašću i ljudskom srdačnošću, a publiku, na koncertima u četvrtak i petak, kojima će svečano biti otvorena nova filharmonijska sezona očekuje izniman doživljaj koji će biti sačuvan za povijest.

Foto: Nina Đurđević/PIXSELL
Dmitrij Kitajenko

Naime, u Zagreb dolazi ekipa ugledne diskografske kuće Oehms Classics iz Kölna, s kojom Kitajenko godinama surađuje. Oni će snimiti oba koncerta, a CD s prestižnom svjetskom etiketom bit će veliki dobitak i za promociju Zagrebačke filharmonije.

Upitan koliko je do sada snimio albuma, maestro se zamislio, pa rekao fascinantnu brojku 280. Zašto se odlučio na ovo snimanje u Zagrebu?

Prava ruska glazba

– Nakon tolikih godina suradnje jako se dobro poznajemo i mislim da je vrijeme da nešto i zabilježimo. Želim da snimimo jedan ili dva CD-a i da moj rad sa Zagrebačkom filharmonijom ostane u arhivi. Orkestar nalazim svaki put u sve boljoj formi – kaže maestro, koji je za program svog prvog “zagrebačkog” CD-a odabrao Stravinskog.

– Htio sam, da napravimo nešto neuobičajeno. Kad je riječ o Stravinskom, na svijetu već postoji toliko dobrih snimaka “Posvećenja proljeća” ili “Petruške”. Ali, Prva simfonija je komad koji se rjeđe svira i snima, a orkestar je u njega zagrizao s apetitom. To je djelo vrlo mladog Stravinskog, učenika Rimski-Korsakova, što se čuje, baš kao i utjecaj Čajkovskog. To je prava ruska glazba – objašnjava izbor. Na albumu će se naći i dvije, također rijetke suite Stravinskog, koje će biti snimljene u Lisinskom, dok će publika na koncertima uživati u dva klasična hita: Drugom koncertu za klavir i orkestar Sergeja Rahmanjinova i Ravelovu Boleru.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.