Trio Celibidache

Dostojanstveni debi Monike Leskovar u Triju Celibidache

Foto: tomislav miletić/pixell
Dostojanstveni debi Monike Leskovar u Triju Celibidache
03.05.2011.
u 14:36
Hrvatska violončelistica Monika Leskovar gostovala je na Festivalu sv. Marka kao članica Trija Celibidache Münchenske filharmonije. Na programu su bile Goldbergove varijacije J. S. Bacha
Pogledaj originalni članak

Omiljena zagrebačka violončelistica Monika Leskovar, koja je od prošle jeseni soloviolončelistica Münchenske filharmonije, u ponedjeljak je imala zagrebački debi kao članica Trija Celibidache tog uglednog orkestra. Gudački trio osnovao je još 1996. godine violinist i koncertni majstor Münchenske filharmonije Lorenz Nasturica-Herschcovici i nazvao ga po kultnom šefu dirigentu orkestra, rumunjskom maestru Sergeu Celibidacheu.

Prije zagrebačkog nastupa u crkvi sv. Marka na Festivalu sv. Marka koji uporno inzistira na komornim koncertima najvećih europskih glazbenika, Trio Celibidache u kojem je osim Nasturice i Monike Leskovar svirao i soloviolist Münchenske filharmonije Burkhard Sigl imao je i koncert u Mostaru. Nastupili su na festivalu Mostarsko proljeće i to u galeriji Katarine Kosače samo večer prije zagrebačkog nastupa s potpuno istim programom.

Riječ je o zahtjevnim Goldbergovim varijacijama Johanna Sebastiana Bacha u transkripciji za gudački trio Dmitryja Sitkovetksyog koje su vrsni glazbenici izveli u jednom dahu. Goldbergove varijacije iz 1742. godine mnogo su poznatije u izvornoj verziji za klavir, tj. čembalo, no u kontroliranoj crkvenoj akustici sv. Marka Trio Celibidache je, na žalost, malobrojnoj ali rijetko zahvalnoj publici osigurao nadahnutu i discipliniranu izvedbu i potpuno opravdao transkribiranje skladbe za gudački komorni sastav. Osobit je dobitak koncerta bio sigurni i muzikalni nastup samozatajne Monike Leskovar koja je svirala na instrumentu Vincenza Postiglionija iz 1884. godine. Riječ je o vrijednom glazbalu koje je Monika Leskovar s punim pravom dobila na doživotno korištenje od Grada Zagreba i Zagrebačke filharmonije.

Njena uska glazbena suradnja s autoritetima kao što su Nasturica Herschcovici, kojem ovo nije bio prvi nastup na Festivalu sv. Marka, dat će zasigurno novi zamah karijeri zrele umjetnice. Koncertni majstor Münchenske filharmonije Nasturica Herschcovici na tom je mjestu gotovo dva desetljeća, vodio je i osnivao čitav niz komornih ansambala, među inima i Berlinske filharmonije s kojima ima izuzetno živu koncertnu djelatnost. Od 2004. vodi i Filharmonijski komorni orkestar München, a u Zagrebu je svirao na violini Ex Hegedus graditelja Antonia Stradivarija iz 1692. godine koju mu je na raspolaganje stavila tvrtka Hamberger Fine Stringed Instruments. Pred Münchenskom filharmonijom sada je zanimljivo razdoblje jer im odlazi glavni glazbeni direktor Christian Thielemann, a dolazi Lorin Maazel.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.