Tempest

Dylan će opjevati sve što pođe po zlu

Foto: arhiva
Dylan će opjevati sve što pođe po zlu
07.09.2012.
u 19:14
Iako su mnogi različitim kanalima već nabavili digitalne kopije albuma, novi CD Boba Dylana s deset pjesama u nas će se službeno početi prodavati u ponedjeljak, 10. rujna
Pogledaj originalni članak

Ako postoji obilježje zajedničko svim recentnim Dylanovim ostvarenjima, onda je to okrenutost prema dalekoj prošlosti, ali to je prirodno – od 71-godišnjaka valjda nitko nema pravo očekivati da se bavi budućnošću. U svakom smislu, i Tempest nastavlja tu tradiciju: kolaž je to fino produciranih antiknih stilova, od western swinga do rhythm and bluesa, country and westerna i keltskih folk motiva. S druge strane, stihovi teku u bujicama, mračni i katkad tipično duhoviti, nakrcani referencama na mitske događaje, pokojne prijatelje, uklete i izgubljene ljubavi, okrutna ubojstva i smrt. Ukratko, na teme koje ga opsjedaju još od zadnjeg remek-djela Time Out Of Mind. Općenito, ako nešto pođe po zlu, budite sigurni da će Bob o tome napisati pjesmu.

Uskoro oproštaj?

Uzme li se u obzir kako Tempest (Oluja) dijeli naziv s posljednjim djelom Dylanova velikog učitelja Williama Shakespearea, mogući nagovještaj oproštaja sa scenom ovih dana unose pomutnju u redove ionako impresioniranih recenzenata koji, vjerojatno iz čistog strahopoštovanja, nisu kadri sročiti iole kritičkiji tekst o “velikom geniju”.

Ako Tempest sadrži bilo kakav trag genijalnosti kojom je nekada mijenjao krajolik popularne kulture, onda su to folkom obojena “Scarlet Town” ili, primjerice, “Pay In Blood” – potonja je rijedak dokaz da je Dylan još sposoban napisati savršenu rock-pjesmu. Klišeizirani country swing “Duquesne” najslabiji je trenutak albuma čija je ukupna dinamika narušena repetitivnom strukturom pjesama i beskrajnim nizanjem stihova lišenih “razrješenja” u refrenima koji su katkad potpuno izostavljeni.

Balada od 14 minuta

Naslovna tema “Tempest” isporučena je u formi dopadljive irske folk-balade i do u detalje govori o tragediji Titanica, ali razvučena je na četrnaest predugih minuta. Epska širina zahvaća i devetominutnu “Tin Angel” te finale “Roll On John”, posvećeno pokojnom prijatelju Johnu Lennonu. Riječ je o još jednoj baladi, otpjevanoj krkljajućim, ali sugestivnim vokalom okorjela trubadura koji je, za razliku od zlosretnog Beatlea, uspio preživjeti. I osjeća potrebu da još jednom ispriča kako je bilo nekada. Roll On, Bob.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

JA
jako77
12:34 08.09.2012.

dva puta sam ovog čovjeka/legendu gledao uživo... zadnji put u Varaždinu - koncert je sličio na probu trećerazrednog kafanskog benda! šteta! iako se i danas zaklinjem u neke njegove albume!

Avatar flegmatik
flegmatik
23:46 08.09.2012.

jako77 je u pravu. Ja sam ga uzivo gledao u Graz-u - bilo je stvarno zalosno - iako vjerno pratim njegov studijski opus.