VELIKI USPJEH

Film 'Neželjena baština' prvi je hrvatski film pozvan u Europski parlament

Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
Foto: Promo
Neželjena baština
27.11.2017.
u 10:33
Stominutni film „Neželjena baština“ govori o sudbini iznimno vrijednih spomenika koji govore o vremenu antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu. Od 1945.- 1990. godine izgrađeno je na tisuće NOB spomenika po cijeloj bivšoj Jugoslaviji koji, svaki na svoj način, obilježavaju događaje iz Drugog svjetskog rata.
Pogledaj originalni članak

Dugometražnom dokumentarnom filmu ''Neželjena baština'' redateljice i scenaristice Irene Škorić pripala je čast da bude prvi hrvatski film koji će biti prikazan u Europskom parlamentu. Projekcija će se održati 5.12.2017. u Bruxellesu u glavnoj zgradi Europskog parlamenta. Poziv joj je upućen od strane člana Europskog parlamenta, Josep – Marie Terricabrasa, dopredsjednika European Free Alliance / Group of the Greens u EP-u. Irena Škorić će osobno prisustvovati projekciji i predstaviti film, a nakon filma će se održati debata o jačanju nacionalizma na prostoru Balkana.

Film je do sada osvojio 1. nagradu za najbolji dokumentarni film na 6. Balkan New Film Festivalu BaNeFF u Stockholmu, Nagradu za najbolji dokumentarni film na Ischia film festivalu u Italiji, posebno priznanje na Accolade global film festivalu u San Diegu, Nagradu za najbolju fotografiju na San Gio' Verona video festivalu u Veroni, Nagradu publike na Forteca International Film Festivalu u Perastu, i Zlatnu nagradu za Najbolji film u kategoriji povijesne i arheološke tematike na WorldFestu u Houstonu, a svoju svjetsku premijeru imao je na međunarodnom Sarajevo film festivalu prošle godine. Hrvatsku premijeru doživio je ove godine na ZagrebDoxu.

Stominutni film „Neželjena baština“ govori o sudbini iznimno vrijednih spomenika koji govore o vremenu antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu. Od 1945.- 1990. godine izgrađeno je na tisuće NOB spomenika po cijeloj bivšoj Jugoslaviji koji, svaki na svoj način, obilježavaju događaje iz Drugog svjetskog rata. Ti su spomenici bili, posebno neki vrlo visoke umjetničke vrijednosti, dio afirmacije antifašizma kroz obrazovni proces, političke skupove i turističke projekte. U Hrvatskoj je od devedesetih srušena i devastirana polovica, njih oko tri tisuće. Film Irene Škorić priča o spomenicima naših vrhunskih umjetnika srušenim od devedesetih do danas. Promijenjene društvene vrijednosti i nove političke okolnosti su međunarodno priznata umjetnička djela učinila nepoželjnima i metom vandalskih rušilačkih napada. Slikom i govorom svjedoka, eksperata, umjetnika i političara, pa i onih koji su građu spomenika prodavali kao sekundarnu sirovinu, film govori o sudbini umjetničkih djela pretvorenih u otpad, ali i o društvu koje se odreklo svoje povijesti i vrijedne umjetnosti.

Snimanje cijelog filma, koji je nastao u produkciji Artizana filma, potrajalo je čak nekoliko godina, a za kamerom su se izmjenjivali Branko Cahun, Darko Krakar i Robert Krivec. Montažer je Silvije Magdić a skladatelj Ivo Josipović.

Film se ovaj tjedan prikazuje u Cannesu, u službenoj konkurenciji međunarodnog festivala - Mediterranean Film Festival Cannes, te na otvaranju sisačke Fibule, festivala dokumentarnog filma.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

SA
Samson
11:21 27.11.2017.

Onaj grozan animirani film "Zašto su došli vlakom" Joška Marušića je prikazan u europskom parlamentu, tako da ovo nije ni ekskluziva a vjerojatno niti neki prestiž.

SS
S.Savić
11:45 27.11.2017.

Ovaj Josipovićev stominutni film zvuči poput tipične marksističke propagande temeljen na raiderima izgubljene arke u potrazi nedostižnih "Ustaških zmija"

U1
ursus_1212
18:00 27.11.2017.

Zašto ne postave spomenik Staljinu u euro parlamentu?