FOLKLOR

Hrvati Bosne i Hercegovine još imaju izvorni folklor

14.05.2004.
u 00:00
Pogledaj originalni članak

ZAGREB - Zašto žene iz Kraljeve Sutjeske tradicionalno nose crne marame na potpuno bijelu odoru? Zašto su na rukama ispisivale ime i "bockanjem" ocrtavale križ? Odgovore na ova pitanja dobit će posjetitelji koncerta na kojem će u petak u dvorani "Lisinski" nastupiti izvorne grupe Hrvata iz Bosne i Hercegovine. Pjevat će svoje izvorne pjesme i plesati izvorna kola. Don Zvonko Martić, koji je uz Maticu hrvatsku iz Sarajeva i Lado duša koncerta, objašnjava da je riječ o izvornom, nestiliziranom folkloru koji još živi u prostorima u kojima je i nastajao.

- Folklor Hrvata iz BiH je težak, pun nestandardnih intervala, ali zato jako zanimljiv. Dosta je toga izvornoga preživjelo do danas, ali brzo propada. No, ljudi još uvijek znaju pjevati stare pjesme, BiH je još uvijek vrijedan rudnik - veli don Zvonko, župnik u Čemernom kod Sarajeva.

Vlasnik je i velike zbirke narodnih nošnji i starog nakita. Tako će operna pjevačica u "Lisinskom" Sandra Bagarić odjenuti nošnju i nositi pozlaćeni broš iz 19. stoljeća iz te vrijedne zbirke.Voditeljica će biti odjevena u narodnu nošnju iz Ivanjske, koju je don Zvonko rekonstruirao na originalnim materijalima. U "Lisinski" dolazi i grupa iz okolice Orašja koju nazivaju pokretnim muzejem zbog spektakularnih nošnji.

- U BiH postoji pedesetak izvornih grupa Hrvata. Nedavno smo u Sarajevu imali reviju naših narodnih nošnji sa 27 lokaliteta, što je bio kulturološki šok za sarajevsku javnost - veli don Zvonko.

Sličan, pozitivan šok očekuje i publiku u "Lisinskom" kojoj Hrvati iz BiH žele pokazati da nisu narod slučaj, nego narod s korijenom.

Denis Derk

Pogledajte na vecernji.hr