Hrvatica sa slikama od pola milijuna dolara

20.11.2008.
u 17:30
Pogledaj originalni članak

Bogata slikarica hrvatskog porijekla otvara vlastitu galeriju u ekskluzivnom dijelu New Yorka, a za slike traži i do pola milijuna dolara. U zgradi na broju 24 u ulici West 57th Street u New Yorku, u ponedjeljak 24. studenog bit će otvorena galerija Ana Tzarev koja će se protezati na 1300 četvornih metara na dva kata, sa središnjim staklenim dizalom obavijenim spiralnim stubištem.

U njoj će biti izlagane samo slike Ane Tzarev (i povremeno njezine sestre). Cijena pojedinih djela kretat će se od 20.000 do 500.000 dolara. Ana Tzarev rođena je kao Marija Guina 1937. u Trogiru, a pedesetih godina emigrirala je na Novi Zeland gdje su ona i njezin suprug Robert Chandler utemeljili lanac robnih kuća s luksuznom robom Chandler House.

Tvrtku su prodali 1987., novac dali svojim sinovima bankarima za investiranje, i od tad se Ana Tzarev (koja se nazvala djevojačkim prezimenom svoje majke) posvetila slikarstvu, živjeći sa suprugom u Tajlandu i Maroku i putujući po svijetu. Poseban joj je motiv bio Japan koji je često posjećivala, a bavila se i humanitarnim radom u zemljama trećeg svijeta koje su je likovno inspirirale.

Kad se odlučila svoja djela ponuditi na prodaju, odabarala je marketinški pristup u kojem će koristiti svoja stara iskustva iz maloprodaje:
- Nikad mi nije palo na pamet da svoje slike nudim u nekima od postojećih galerija. Za mene je prirodno da svoja vrata otvorim izravno ljudima.

Oglasna kampanja bila je agresivna, i navodno stajala oko četvrt milijuna dolara: nekoliko su tjedana autobusna stajališta, telefonske govornice i jumbo-plakati, te drugi prostori za reklamiranje po cijelom Manhattanu bili prekriveni neobičnim crno-bijelim prizorima i natpisima "Gledajte svijet kroz Anine oči", da bi tjedan dana prije svečanog otvaranja ti prizori osvanuli u boji s natpisom "Gledajte svijet kroz oči Ane Tzarev. -

Ana još u životu nijedno platno nije prodala i ostaje da se vidi hoće li joj agresivna marketinška kampanja donijeti mušterije. Direktor prodaje u galeriji Reed McMillan svjestan je da je svijet umjetničkih kolekcionara mnogo manji nego prije nekoliko tjedana, ali kaže da su u predviđanjima samo malo oprezniji i da se budućnosti ne boje.

- Njezini poliptisi izgledali bi sjajno u predvorjima poslovnih zgrada i hotela - kaže za svoju šeficu. No, pitanje je imaju li u sadašnjem gospodarskom ozračju takve mušterije dovoljno novca da ga troše na slike.

Pogledajte na vecernji.hr