Queer MoMenti ove godine će kroz mnoštvo kratkometražnih i dugometražnih filmova fokus staviti na lezbijski i feministički film, a izabrani su recentni filmovi iz Europe, Sjeverne i Južne Amerike te Azije. Filmovi koji otvaraju program su "Ukrajinski queer borci za slobodu" i "Naša tijela, vaša bojišta", nakon kojih slijede "Starfuckers" i "Pornomelankolija", a sva četiri filma će se jedan za drugim prikazivati u KIC-u od 20 sati. Svi filmovi kroz sva četiri dana su tajmirani tako da se stigne s jednog mjesta na drugo kako bi se mogli pogledati svi filmovi.
Još neki od filmova koji će se prikazivati su "Blue Jean", "Lov", "Posvećenje proljeća", hrvatski film "Noćna vožnja", "Kraj zemlje čudesa", "Bambi: Francuska žena" te još mnogi drugi. U Uraniji će se dvaput - u petak i subotu - prikazivati i program sa 7-8 kratkih filmova u trajanju od 3 minute do pola sata.
Ulaznice na filmove moći će se nabaviti na blagajnama kina prije filmskih projekcija te rangiraju od 2 do 4 eura.
"Interakcija publike i queer filmova je povijesno neobično važna. Oni nisu samo bili predmet umjetničke analize, nego u mnogim slučajevima dokument vremena ili barem fikcijska prilika da se gledatelj u sadržaju nađe i identificira – i više nego što bi činila standardna publika. Nisu to bili samo kauboji, djevojčice koje zamišljaju da su princeze, sretne obitelji iz heteronormativnog svijeta i štednjaci koji domaćicama izazivaju skoro pa erotski uzdah oduševljenja. Bile su to prilike da baš netko potpuno sam, društvenim ili političkim kontekstom odstranjen iz srednje struje, čak i obiteljski izopćen, vidi kako i dječaci mogu biti princeze ako to požele, te da štednjaci nisu samo žudnja cis-domaćica. Još ozbiljnije, za jednu davno nevidljivu populaciju, momenti u queer filmovima značili su i momente postojanja", objasnio je selektor filmova Željko Luketić.
Na programu je i filmska radionica eco-friendly razvijanja filma koja će trajati tri dana, a vodit će ju Elian Mikkola. Na prvi dan u utorak radit će se priprema tj. uvod u eco-friendly snimanje i analognu praksu kroz primjere i tekst, a druga dva dana će se kroz snimanje, razvijanje i ručno obrađivanje filma rekonstruirati novi narativi. Neki od ekološki osviještenih pripravaka u izradi filmova su Caffenol, bobičasto voće, biljke, vino i povrće. Cilj radionice je povećati pristup te znanje lokalnih zajednica filmaša_ica i snimatelja_ica o analognom snimanju na siguran i ekološki osviješten način.
U petak 28.4. u 19 sati održat će se neokrugli stol u KIC-u na kojem će se odgovarati na važno pitanje "Zašto trebamo queer filmske festivale?", a na njemu će sudjelovati Gary Varro (Queer City Cinema), filmolog Željko Luketić te Kamil Saldun i Sholeh Zahraei, redatelji filma Lov.
U subotu u 19:30 počet će performans Crepuscular Rhythms koji predvodi kanadski umjetnik Lou Shepard. Performans se izvodi kao grupna šetnja Zagrebom u kojoj će queer sudionici šetati od Uranije do AKC - Medike te će nositi majice tretirane cijanotipijom - materijom osjetljivom na svjetlo. Majice će se dijeliti i pretvorit će osobe koje ih nose u fotograme.
"Samo mijena u queeru stalna jest. Dio te mijene potražite na Queer MoMentima", na program poziva Luketić.
Popis i radnju svih filmova i cjelokupni program možete pogledati ovdje.