Revija lutkarskih kazališta u Rijeci

I nakon 110 godina pčelica Maja je hit, sada i na kazališnim daskama

Foto: Gradsko kazalište lutaka Rijeka
Pčelica Maja
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
Rijeka: Najavljena je nova sezona Gradskog kazališta lutaka Rijeka
Foto: Goran Kovacic/PIXSELL
U Rijeci je zatvorena 25. revija lutkarskih kazališta
08.11.2022.
u 09:07
Moto predstave je da se identitet ne gradi samo kod kuće, nego je potrebno odletjeti iz košnice kako bismo naučili o životu
Pogledaj originalni članak

Predstavom "Princ mora i princ zemlje", osmišljenom na temelju japanske narodne priče u kojoj se koriste i tradicionalne japanske bunraku lutke, Državnog lutkarskog kazališta Plovdiv iz Bugarske, u Rijeci je otvorena Revija lutkarskih kazališta. Do 12. studenoga izvest će se deset predstava lutkarskih kazališta iz Hrvatske, Srbije i Bugarske, a osim u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku, gdje je revija svečano otvorena, program ovogodišnje revije odvija se i u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka i u Dječjoj kući.

Kazalište Mala scena iz Zagreba na reviji će izvesti "Veliku tvornicu riječi", Gradsko kazalište Žar ptica stiže s "Pustolovinama baruna Münchausena", Tigar teatar gostovat će s tehnološkim punk kabareom "Brojimo ovce", a Pozorište za decu i mlade iz Kragujevca prikazat će predstavu "Vjetar". Predstave najavljene za one najmlađe su "Vrlo gladna gusjenica" Kazališta lutaka Zadar i "Slonić Dištonić" Gradskog kazališta lutaka Split, a predstavu za stariju djecu i mlade "Na vukovom tragu" izvodi Pozorište mladih Novi Sad.

Osim noviteta na programu su i dva dječja klasika: "Tri praščića" Zagrebačkog kazališta lutaka i "Pčelica Maja" Gradskog kazališta lutaka Rijeka, koja se gleda s posebnim uzbuđenjem. Naime, ovo je i godina u kojoj se slavi 110. rođendan pčelice koju je davne 1912. stvorio njemački pisac Waldemar Bonsels, koji je ispisao dvjestotinjak stranica romana o avanturama pčelice Maje i ne sluteći kakvu će popularnost postići.

Kad je Bonsels napisao taj roman, bio je najčitanije djelo za Prvog svjetskog rata. Čitali su ga čak i vojnici u rovovima. Prvo hrvatsko izdanje prevedeno je 1921. u Zagrebu, pod naslovom "Pčelica Maja i njeni doživljaji". Živjela je od tada i u stripu, no najpopularnija bila je televizijska animirana serija "Avanture pčelice Maje" izvorno prikazana 1975. u Japanu, a poslije u cijelom svijetu, među ostalim i kod nas. Doživjela je i tri inačice dugometražnog animiranog filma, od kojih je prvi bio 2014., a ove godine gledali smo u kinima i treći. Inače, još se izvodi i dječja opera "Pčelica Maja" hrvatskog skladatelja Brune Bjelinskog nastala 1957., a djelo se smatra jednim od najzanimljivijih takve vrste u svjetskoj opernoj literaturi.

Tena Štivičić

'Suludo je da ne shvaćamo što znači zakonsko pravo na pobačaj, i kakav je to užas ako se to pravo dovede u pitanje'

Tena Štivičić među rijetkim je umjetnicima iz Hrvatske koji su ostvarili svjetsku karijeru. Teško bi bilo i nabrojiti sve što je dosad napravila. Piše neumorno. Njezina se djela postavljaju svuda u svijetu. Osim u hrvatskim kazalištima, njezine se drame izvode u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Sloveniji, Srbiji, Italiji, Austriji, Turskoj, Švedskoj, Kanadi… sve do Japana

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.