Za filmofile priča o Kingu Kongu čista je epska avantura, za mnoge kritičare i analitičare filma metaforička slika rasnih odnosa i kolonijalističke moći. Kako god ga doživljavali, činjenica je da se ovih dana obilježava točno 90 godina od emitiranja prvog filma o divovskom gorili koji će prije svojega kraja razoriti New York i red je da se prisjetimo tog djela pod čijim će utjecajem poslije nastati još 12 filmskih verzija iste priče, horda videoigrica, a sam Kong postati fenomen pop-kulture.
Prvi film "King Kong" snimljen je, dakle, 1933. godine prema zamisli Meriana C. Coopera, koji će ga režirati i producirati u suradnji s Ernestom B. Schoedsackom. To je avantura koja balansira na rubu horora i fantazije te pionirsko tehničko remek-djelo ranog korištenja stop-animacije i specijalnih efekata Willisa H. O'Briena. Film je također jedan od prvih za koje je skladana posebna glazba. U kinu u New Yorku prikazan je 2. ožujka 1933. i te prve večeri pogledalo ga je 50.000 ljudi, a kritike u tadašnjim novinama ovjenčale su ga lovorikama.
Za razliku od drugih filmskih čudovišta, poput, recimo, Drakule proizašlog iz knjige ili nadnaravnih superheroja iz stripa, priča o Kingu Kongu nema takve korijene, već je izmišljena primarno za film (samo dio inspiracije vuče iz knjige Arthura Conana Doylea "Izgubljeni svijet" u kojoj su znanstvenici otkrili žive dinosaure) i čak govori o Hollywoodu samom i o njegovoj gramzivosti. Naime, izvorni "King Kong" kao polazište scenarija uzima da su tih 30-ih godina priče o gorilama iznimno popularne jer takve su se scene američkim gledateljima činile strašno "egzotične", što je redovito rezultiralo enormnim uspjehom na kinoblagajnama. Želeći u tom senzacionalizmu otići korak dalje, filmska ekipa predvođena redateljem Carlom Denhamom kreće u potragu za mitskim golemim gorilom koji živi na Otoku lubanja, negdje oko Indonezije, gdje Konga tamošnji domoroci štuju kao boga. Filmska ekipa hvata ga i dovodi u New York kako bi ga kao atrakciju predstavila javnosti. Kongu je to, naravno, previše i oslobađa se okova te bježi, a kako je opsjednut glavnom glumicom iz ekipe, Ann Darrow (Fay Wray), otima je i nosi na vrh Empire State Buildinga, odakle će ga u ikoničkoj sceni oboriti američki vojni zrakoplov. Ann Darrow je, naravno, preživjela neozlijeđena.
Zabavno je spomenuti da je maketa Konga za taj film bila visoka samo 40 cm, a kako je na premijeri publika burno reagirala na eksplicitnu sekvencu u kojoj mornari padaju u provaliju, gdje ih pojedu golemi pauci i gušteri, redatelji su je izrezali i ona je do danas izgubljena. I cenzura je "pojela" pojedine scene, poput one u kojoj Kong skida Anninu haljinu i njuši je ili gazi domoroce. Zbog "brutalnosti" film je u nacističkoj Njemačkoj isprva zabranila cenzura, ali se jako svidio Adolfu Hitleru pa je dopustio njegovo prikazivanje.
Na krilima uspjeha nastavak filma u kojem se pojavljuje Kongov sin prikazan je već iste godine, a prvi Kong u boji dobili smo tek 1962. – bio je to japanski "King Kong protiv Godzille", film u žanru kaiju čudovišta. Režirao ga je Ishiro Honda, a u njemu se prapovijesni dinosaur Godzilla oslobađa sa sante leda i prijeti uništenjem Japana. U isto vrijeme, King Kong, kojeg su uhvatili znanstvenici, stiže u Japan. Divovski gorila pobjegne, naleti na Godzillu i ostalo je povijest.
Godine 1976. King Kong dobiva modernizirani remake izvorne priče s legendarnima Jessicom Lange i Jeffom Bridgesom u glavnim ulogama. U njemu naftna kompanija remeti Kongovo mirno otočno postojanje, otima ga i dovodi u New York.
Redatelj je John Guillermin, a producent Dino De Laurentiis dao je za film izraditi 12 metara visoku mehaničku figuru King Konga koja je koštala 1,7 milijuna dolara i bila je potpuno prekrivena dlakom od konjske grive. No, nažalost, model je bio neispravan i u filmu se vidi samo nekoliko sekundi, a za preostale scene morali su se koristiti specijalni efekti.
Za desetak godina stiže i nastavak filma "King Kong lives". Naime, u prethodniku Kong nije umro padom s Empire State Buildinga, već je cijelo desetljeće bio u induciranoj komi i sada se budi...
Godine 2005. svojega Konga s Naomi Watts, Adrienom Brodyjem i Jackom Blackom na Novom Zelandu snima i Peter Jackson. On u film vraća i scenu s paucima koja je cenzurom izbačena iz prvog filma o Kongu 1933., a zaradio je tri Oscara.
"Kong: Skull Island" stiže 2017., a bio je toliko popularan da je prikazivanjem diljem svijeta zaradio 567 milijuna dolara. Slijedi film "Godzilla vs. Kong" 2021., za prvi vikend prikazivanja zaradio je 32 milijuna dolara, a 48,5 milijuna dolara u prvih pet dana prikazivanja samo u američkim kinima, čime je oborio sve rekorde u vrijeme pandemije koronavirusa koja je u to doba opasno pogodila i filmsku industriju.
I tu nije kraj jer za 2024. godinu najavljen je i novi nastavak, zasad još bez imena, verzije Godzilla vs. Kong. Dakle, i nakon pokušaja da mu se prišiju rasističke konotacije s obzirom na tenzije koje su na tom planu vladale američkim društvom 30-ih godina ili da se, recimo, vezanje Konga metaforički povezuje s američkom trgovinom robljem, činjenica je da je Kong i nakon 90 godina postojanja očito i dalje zvijezda kinoblagajni i zlatna koka koju vrijedi oživljavati.