Lauba

Industrijski duh galerije blizak je autorovoj estetici promišljanja

Foto: Damir Žižić/Lauba
Industrijski duh galerije blizak je autorovoj estetici promišljanja
16.02.2013.
u 17:12
Volim ciglene zidove Laube. Prostor je izazovan zbog industrijskog karaktera koji je blizak mojoj estetici promišljanja. Najčešće radim upravo s industrijskim materijalima - olovom, gumom, ali i fluo svjetlećim cijevima, govori Popović
Pogledaj originalni članak

Splitski umjetnik i izvanredni profesor na Umjetničkoj akademiji Viktor Popović izlaže u Laubi najnovije i starije radove okupljene u izložbi bez naziva. Predstavlja 11 radova koji su osmišljeni posebno za prostor Laube – riječ je o gumenim prekrivačima ispod kojih je Popović postavio predmete vezane uz povijest prostora Laube koji je prije restauracije bio Tekstilni kombinat Zagreb - šivaći i pisaći strojevi, dijelovi tkalačkog stana bili su inventar tvornice, a danas žive kao eksponati. Kako je svaki predmet drugačijeg oblika, tako i guma koja ih prekriva poprima različite forme i djeluje kao zasebna skulptura. Na izložbi se predstavlja i olovni zastor koji je Popović napravio još 2000., a danas je dio zbirke Filip trade, i kojim je napravio iskorak prema trodimenzionalnom izričaju, instalaciji.

Svjetlosne instalacije od fluo cijevi čine najveći dio postava, odnosno zauzimaju najveći dio Laube. Riječ je tri natpisa postavljena uzduž galerijskog zida: emerging artist, mid-carer artist i established artist koji pojašnjavaju statusne opise umjetničkih karijera – Popović primjećuje da hrvatski jezik puno teže razlikuje generacije mladih umjetnika i onih u razvoju kao što to natpisima na engleskom postavlja Popović. Posebno dojmljiva je mreža sastavljena od gotovo 160 fluo svjetlećih cijevi koja je montirana pet dana. Podijeljena je u tri segmenta koji se spajaju se na odvojene osigurače. Ideja se vezuje uz geometriju s kojom se bavi dugo. Intrigiralo ga je hoće li dimenzije cijevi biti ograničavajuće te hoće li uspjeti dobiti zamišljenu strukturu iz postojećih cijevi. Mrežu je prvi puta izložio u splitskoj Galeriji umjetnina u programu Jedan na jedan s Igorom Eškinjom 2011. godine. Za izložbu u Laubi mrežu je proširio kako bi se prilagodila prostoru. – Volim ciglene zidove Laube. Prostor je izazovan zbog industrijskog karaktera koji je blizak mojoj estetici promišljanja. Najčešće radim upravo s industrijskim materijalima - olovom, gumom, ali i fluo svjetlećim cijevima koje su mi zanimljive zbog činjenice da se radi o plemenitom plinu i živinim parama uhvaćenim u staklenoj cijevi koji su neuhvatljivi i u materiji ne znače ništa, no tek ih zarobljene uspijevamo vizualizirati – govori Popović.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.